Bates Welcomes the Gordon Research Seminar and Conference, July 5–11, 2014

Saturday, July 5

SATURDAY

1:00 pm – 5:00 pm Arrival and Check-in

3:30 pm – 3:45 pm Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome by the GRS Conference Chair

3:45 pm – 4:30 pm Fluid-Solid Coupling in Permeable Media, Discussion Leader: Michael Szulczewski (Aramco Services Company)

3:45 pm – 4:15 pm Martin Blunt (Imperial College London), “A Revolution in Our Understanding of Flow and Transport in Porous Media: The Pore-Scale Basis of Coupled Transport and Reaction”

4:15 pm – 4:30 pm Discussion

4:30 pm – 6:00 pm Poster Session I

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Pore-Scale Physics, Discussion Leader: Florian Doster (Heriot-Watt University)

7:30 pm – 7:45 pm Anna Herring (Oregon State University), “Pore-Scale Fluid Topology and Nonwetting Phase Trapping During Geologic CO2 Sequestration”

7:45 pm – 7:55 pm Discussion

7:55 pm – 8:10 pm Sujit Datta (Caltech), “Getting Out of a Tight Spot: Visualizing Flow Within a Three-Dimensional Porous Medium”

8:10 pm – 8:20 pm Discussion

8:20 pm – 8:35 pm Karen Schmid (University of Stuttgart), “On the Role of Chemical Osmosis and Chemical Equilibrium in Rocks with Microporosity”

8:35 pm – 8:45 pm Discussion

8:45 pm – 9:00 pm Maryam Mirabolghasemi (University of Texas Austin), “Modeling Filtration in Permeable Media via a Coupled Fluid-Solid Dynamics Approach”

9:00 pm – 9:10 pm Discussion

9:10 pm – 9:25 pm TBA

9:25 pm – 9:30 pm Discussion

Sunday, July 6

SUNDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 9:45 am Panel on Post-PhD Career Tracks, Discussion Leader: Martin Blunt (Imperial College London)

Panelists:

Michael Szulczewski (Aramco Services Company)

Florian Doster (Heriot-Watt University)

TBA

9:00 am – 9:15 am Brief Remarks from Each Panelist: What Led You to Your Current Career?

9:15 am – 9:45 am Discussion

9:45 am – 11:00 am Convection and Reaction, Discussion Leader: Juan José Hidalgo (IDAEA-CSIC)

9:45 am – 10:00 am Kiran Sathaye (University of Texas Austin), “Geochemical Dynamics of Bravo Dome Carbon Dioxide Field”

10:00 am – 10:10 am Discussion

10:10 am – 10:25 am Xiaojing (Ruby) Fu (MIT), “Rock Dissolution Patterns and Geochemical Shutdown During Convective Mixing in Porous Media”

10:25 am – 10:35 am Discussion

10:35 am – 10:50 am David Rees Jones (University of Oxford), “Boundary Conditions for Solidifying Porous Media”

10:50 am – 11:00 am Discussion

11:00 am – 12:30 pm Poster Session II

Coffee will be served in the poster area from 11:00 am – 11:30 am

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 2:45 pm Coupled Flow and Deformation, Discussion Leader: Ran Holtzman (The Hebrew University of Jerusalem)

1:30 pm – 1:45 pm Cian Wilson (Lamont-Doherty Earth Observatory, Columbia University), “Fluid Flow in Subduction Zones: The Role of Solid Rheology and Compaction Pressure”

1:45 pm – 1:55 pm Discussion

1:55 pm – 2:10 pm Birendra Jha (MIT), “Geomechanics of Faults and Induced Seismicity”

2:10 pm – 2:20 pm Discussion

2:20 pm – 2:35 pm Carlos Ortiz (University of Pennsylvania), “Rigidity in Microsphere Heaps”

2:35 pm – 2:45 pm Discussion

2:45 pm – 3:00 pm Evaluation Period

Fill in GRS Evaluation Forms

3:00 pm Seminar Concludes


2:00 pm – 9:00 pm Arrival and Check-in for Conference

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 7:40 pm Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff

7:40 pm – 9:30 pm Recovery from Unconventional Resources, Discussion Leader: Brad Mallison (Chevron Energy Technology Company)

7:40 pm – 8:20 pm Tadeusz Patzek (Department of Petroleum and Geosystems Engineering at UT Austin), “Shales: What They Are and How They Produce”

8:20 pm – 8:35 pm Discussion

8:35 pm – 9:15 pm Gunter Siddiqi (Geothermal Research, Swiss Federal Office of Energy), “Unlocking Energy Resources Stored in the Subsurface”

9:15 pm – 9:30 pm Discussion

Monday, July 7

MONDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

8:30 am Group Photo

9:00 am – 12:30 pm Subsurface Characterization and Flow Modeling, Discussion Leader: Patrick Jenny (Institute of Fluid Dynamics, ETH Zurich)

9:00 am – 9:40 am Inga Berre (Department of Mathematics, University of Bergen), “Modeling of Permeability Enhancement in Geothermal Reservoirs by Shear-Dilation Stimulation”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Florian Doster (University of Stuttgart), “A Consistent Theoretical Framework for Multiphase Flow in Porous Media”

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Olaf Cirpka (University of Tübingen, Center for Applied Geoscience), “Mysteries of Transverse Mixing in Porous Media”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Pore-Scale Reaction Dynamics, Discussion Leader: Majid Hassanizadeh (Department of Earth Sciences, Utrecht University)

7:30 pm – 8:10 pm Martin Blunt (Department of Earth Science and Engineering, Imperial College, London), “Flow Fields, Reactions, and Pore-Scale Structure”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Amir Raoof (Department of Earth Sciences, Utrecht University), “Pore Space Evolution in Reacting Porous Media”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Tuesday, July 8

TUESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Modeling Reactive Transport in Large-Scale Systems, Discussion Leader: Mike Celia (Civil and Environmental Engineering, Princeton University)

9:00 am – 9:40 am Ilenia Battiato (Mechanical Engineering, Clemson University), “Adaptive Hybrid Models of Reactive Transport in Porous Media”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Alexandre Tartakovsky (Computational Mathematics, Pacific Northwest National Laboratory), “Multiscale Methods for Reactive Transport in Porous Media”

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Sergi Molins (Lawrence Berkeley National Lab), “Bridging the Gap from Pore to Continuum Scales in Reactive Transport”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Flow and Transport in Bio-Systems, Discussion Leader: Dani Or (Soil and Terrestrial Environmental Physics, ETH Zürich)

7:30 pm – 8:10 pm Kent-Andre Mardal (Simula Research Laboratory & University of Oslo), “On the Modeling of the Central Nervous System in the Presence of the Chiari I Malformation and Syringomyelia – A Story of Transitional Flow, Poroelasticity, and Porous-Viscous Flow Couplings”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Dominik Obrist (Cardiovascular Engineering, University of Bern), “Oxygen Transport in the Cerebral Microvasculature”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Wednesday, July 9

WEDNESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Coupled Flow Dynamics, Discussion Leader: Tissa Illangasekare (Civil and Environmental Engineering, Colorado School of Mines)

9:00 am – 9:40 am Jerome Neufeld (Applied Math & Theoretical Physics, University of Cambridge), “Dynamics of Dissolution: Stabilizing Subsurface CO2”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Jan Vanderborght (Institute of Bio- and Geo-Sciences, Germany), “Coupling Flow and Transport Processes in the Soil-Plant Root System: Implications for Landsurface-Atmosphere Interactions”

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Philip John Binning (Department of Environmental Engineering, Technical University of Denmark), “Microbial Degradation Models: Model Structure and Parameter Identification”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:00 pm – 7:30 pm Business Meeting: Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair

7:30 pm – 9:30 pm Moving Across Scales, Discussion Leader: Clint Dawson (Institute for Computational Engineering and Sciences, University of Texas at Austin)

7:30 pm – 8:10 pm Mohammad Piri (School of Energy Resources, University of Wyoming), “Experimental Studies of Pore-Scale Physics and Their Relations to Macro-Scale Trends”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Matthew Balhoff (Petroleum and Geosystems Engineering, UT, Austin), “Hybrid (Pore-to-Continuum Modeling) of Flow and Transport in Porous Media”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Thursday, July 10

THURSDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Pore-Scale Representation and Modeling, Discussion Leader: Jeffrey Fitts (Princeton University)

9:00 am – 9:35 am Daniel Tartakovsky (University of California, San Diego), “Optimal Design of Nano-Porous Materials”

9:35 am – 9:45 am Discussion

9:45 am – 10:20 am Masha Prodanovic (Petroleum and Geosystems Engineering, UT, Austin), “New Frontiers in Pore Scale Modeling in Porous Media”

10:20 am – 10:30 am Discussion

10:30 am Coffee Break

10:50 am – 11:30 am Dorthe Wildenschild (University of Oregon), “Three-Phase Flow in Porous Media: On Spreading Films, Wettability Alteration, and the Relationship Between Capillary Pressure, Saturation and Interfacial Area”

11:30 am – 11:40 am Discussion

11:40 am – 12:20 pm Steffen Berg (Shell), “Real-Time Imaging of Pore-Scale Flow and Pore-Scale Modeling”

12:20 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Uncertainty Quantification, Discussion Leader: Xiao-Hui Wu (ExxonMobil Upstream Research)

7:30 pm – 8:10 pm Jef Caers (Energy Resources Engineering, Stanford University), “Stochastic Modeling of Permeable Media with Training Images”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Alberto Guadagnini (Politecnico di Milano, Milan), “Uncertainty Quantification Using Moment Equations”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Friday, July 11

FRIDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am Departure