Bates welcomes the Gordon Research Conference June 15–20, 2014

Sunday, June 15

SUNDAY
2:00 pm – 9:00 pm Arrival and Check-in

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 7:40 pm Welcome / Introductory Comments by GRC Site Staff

7:40 pm – 9:30 pm Opportunities and Challenges in Graphitic Carbon Materials: Fundamental Science and Applications

Discussion Leader: John McGuire (Michigan State University)

7:40 pm – 8:20 pm James Hone (Columbia University), “Fabrication, Properties, and Applications of Graphene / Boron Nitride Heterostructures”

8:20 pm – 8:35 pm Discussion

8:35 pm – 9:15 pm Andrea C. Ferrari (University of Cambridge), “Raman Spectroscopy of Graphene: State of the Art”

9:15 pm – 9:30 pm Discussion

Monday, June 16

MONDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

8:30 am Group Photo

9:00 am – 12:30 pm Chemistry of Graphene Allotropes: Synthesis, Discussion Leader: Michael Strano (MIT)

9:00 am – 9:40 am Leonid Levitov (MIT), “Plasmons in Graphene: Hydrodynamics, Interactions and Motional Effects”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Nancy Goroff (Stony Brook University)

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Alex Star (University of Pittsburgh), “Synthesis and Applications of Nitrogen-Doped Carbon Nanostructures”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Electronic Properties of Graphene Allotropes, Discussion Leader: Herb Fertig (Indiana University)

7:30 pm – 8:10 pm Allan MacDonald (University of Texas, Austin), “Fractional Quantum Hall Effect in Graphene and Bilayer Graphene”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Alessandra Lanzara (University of California, Berkeley)

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Tuesday, June 17

TUESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Young Investigator Presentations, Discussion Leader: William Dichtel (Cornell)

9:00 am – 9:40 am Pablo Jarillo-Heerrero (MIT)

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Byung Hee Hong (Seoul National University), “Graphene-Based Advanced Chemical Analysis and Biomedical Applications”

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Zhigang Jiang (Georgia Tech), “Infrared Magnetospectroscopy of Graphene and Graphite”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Characterization of Graphitic Carbon Materials, Discussion Leader: Feng Wang (University of California, Berkeley)

7:30 pm – 8:10 pm Jian-Min Zuo (University of Illinois, Urbana-Champaign)

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Nikolai Zhitenev (NIST), “Exploring the Physics of Graphene with Local Probes”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Wednesday, June 18

WEDNESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Carbon Materials: Applications and Sustainability, Discussion Leader: Liang-shi Li (Indiana University)

9:00 am – 9:40 am Paul E. Sheehan (Naval Research Lab), “Chemically Modifying Graphene for Electronics and Sensing”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Robert Schlogl (Fritz-Haber Institute of Max Planck Society, Berlin)

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Sheng Dai (Oakridge National Lab)

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:00 pm – 7:30 pm Business Meeting: Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair

7:30 pm – 9:30 pm Chemistry of Graphene Allotropes: Functionalization, Discussion Leader: Michael Arnold (University of Wisconsin)

7:30 pm – 8:10 pm Marina Petrukhina (University of Albany), “Fragments of Fullerenes: Multi-Electron Reduction and Metal Ion Intercalation”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Bruce Hinds (University of Kentucky), “Dramatic Nano-Fluidic Properties of Carbon Nanotube Membranes As a Platform for Protein Channel Mimetic Pumps”

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Thursday, June 19

THURSDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Novel Physics in Graphene Allotropes, Discussion Leader: Godfrey Gumbs (Hunter College)

9:00 am – 9:40 am Eva Andrei (Rutgers University), “Tuning a Charge Impurity in Graphene: From Cloaking to Supercriticality”

9:40 am – 10:00 am Discussion

10:00 am Coffee Break

10:30 am – 11:10 am Jie Shan (Case Western Reserve University), “Far-Infrared Spectroscopy of Graphene”

11:10 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 12:10 pm Jing Kong (MIT), “The Synthesis and Characterization of Bilayer Graphene”

12:10 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Graphitic Materials in Biology and Medicine, Discussion Leader: Dal-Hee Min (Seoul National University)

7:30 pm – 8:10 pm Robert Hurt (Brown University), “Skating on Atomically Thin Ice – Toward the Safe Design of Low-Dimensional Carbons”

8:10 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 9:10 pm Zhuang Liu (Soochow University, China)

9:10 pm – 9:30 pm Discussion

Friday, June 20

FRIDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am Departure