background


Endowed Fund Gifts

Bates is deeply grateful to endowed fund donors, whose gifts support the enduring strengths and essential mission of the college. The honor roll recognizes alumni, parents, faculty, staff, students, friends, corporations and foundations who made gifts to Bates from July 1, 2012 through June 30, 2013.

  1. 5 or more consecutive years of giving
  2. Mount David Society-level gifts Learn more
  3. Both of the above
Abbott-Hall Scholarship Fund
  1. James J. Albrecht
  2. George Arley Kahl
  3. Adam Bellen and Rosalba Bellen
  4. Blue Pacific Flavors, Inc.
  5. Janet W. Carnes
  6. Samuel M. Cohen and Janet Cohen
  7. George Cunningham and Patricia Cunningham
  8. Anna W. Dahl
  9. Harold S. Davenport
  10. Ann W. H. Dorr '73
  11. Frances A. Eisenbrandt
  12. James L. Emerson
  13. Bruce A. Fisher and Laura Fisher
  14. Fisher Family Fund
  15. Flavor & Extract Manufacturers Assoc. of the U.S. Inc.
  16. Richard L. Hall HC'41, P'73
  17. Henry H. Ottens Manufacturing Co., Inc.
  18. Patrick G. Hoffman and Nancy Hoffman
  19. Raymond J. Hughes
  20. Peter Barton Hutt
  21. IFT
  22. Herbert S. Johnson
  23. Gerald Kahan and Barbara Kahan
  24. Donald W. Kellerman Jr.
  25. Stephen V. Lee and Mary Ann Lee
  26. Lee Brothers Inc.
  27. Gilbert Leveille and Carol Leveille
  28. Peter N. Lombardo
  29. Rose P. Machen
  30. Hugh P. McCormick
  31. McMillion Capital Management, Inc.
  32. Robertet Inc.
  33. William B. Rosskam III and Marilyn Rosskam
  34. Arthur J. Schick Jr. and Ann Schick
  35. Robert E. Smith and Janet Smith
  36. Bruce R. Stillings and Suzanne Stillings
  37. Herbert Stone and Marjorie Stone
  38. Verto Solutions LLC
  39. Harry K. Wells
  40. Glenn Williamson Jr. and Katy Williamson
  41. Elmer H. Wingate Jr. and Jeaneen Wingate
Alan C. and Gail Molander Goddard '53/'56 Endowed Scholarship Fund
  1. Charles W. Pappas '53 and Barbara Swett Pappas '53, GP'09, GP'11
Albert S. and Frances P. Johnson Fund
  1. Bruce P. Johnson '60 and Marcia Ann D. Johnson
American Indian Scholarship Fund
  1. Richard M. Gittleman and Lauren C. Greenberger P'12
  2. Donald R. Pongrace '79 and Olwen Pongrace
Androscoggin Scholarship Endowment
  1. Anonymous (1)
  2. Edward A. Barrett
  3. Bates College Staff Association
  4. William Colbath and Mary K. Colbath
  5. Core Physical Therapy, PA
  6. Donna Waterman Douglass '89 and Troy Douglass
  7. Thomas A. Guthrie '81 and Denise I. Blanchette '83
  8. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'15, P'16
  9. William H. Johnson and Margaret Johnson
  10. William H. Low and Kathryn G. Low
  11. Elaine C. Makas '67
  12. Jon Oxman and Marjorie J. Oxman
  13. Marcy P. Plavin P'77
  14. Jarod L. Richard and Jennifer L. Richard
  15. Edward Z. Walworth and Candace C. Walworth
  16. Walworth Family Fund
  17. Tobin F. White '94 and Melissa White
  18. Anne D. Williams
Ann and Charles Bucknam '53 Scholarship
  1. Charlotte Ann H. Bucknam HC'53, P'87
  2. Edward H. Bucknam '87 and Dana Michelle L. Bucknam
Anthol/Mantyla Family Scholarship
  1. Joyce E. Mantyla '65
Anthony B. and Raeflyn R. Pelliccia Fund for Student Research
  1. Joseph G. Pelliccia and Patricia Pelliccia
Arden Scholarship
  1. Peter J. Friedman '92 and Marjorie Northrop Friedman '95
  2. Loews Foundation
  3. Mary W. Harriman Foundation
Barbara M. Doane '54 Scholarship
  1. Barbara M. Doane '54
Barbara Poling Welbourn Memorial Fund
  1. David M. Welbourn '71 and Lynn Bitzer Welbourn '71
Barry A.G. and Nancy Goldberg Greenfield Fund
  1. James F. Callahan Jr. '65 and Elsa H. Callahan
  2. Burton S. Singer and Lee Singer
Bates College Memorial Endowed Scholarship Fund
  1. Estate of Bruce Stevens Tornquist
  2. John D. Morefield '83 and Catherine Anne S. Morefield
  3. Morefield Communications, Inc.
  4. Kenneth E. Spalding '73 and Susanne G. Spalding
Bates Outing Club Support Fund
  1. Newton A. Clark Jr. '65 and Patricia Lord Clark '67, P'95
  2. Hallie R. Herz '11
  3. Judith A. Marden '66
  4. Malcolm P. Reid '67 and Elisabeth Krause Reid '68
Beatrice J. and James F. Callahan Scholarship
  1. James F. Callahan Jr. '65 and Elsa H. Callahan
Benjamin E. Mays Scholarship
  1. Bradford Hobbs '86 and Andrea D. Fant-Hobbs
  2. William H. Tucker '67 and Monica Drozd
Bernard R. Carpenter Employee Emergency Fund
  1. Anonymous (1)
  2. Bates College Staff Association
  3. Susan Schulze Kozik '79 and Gary R. Kozik
Blanche and Walden Hobbs '18/'18 Scholarship
  1. Scott Heiser
  2. Barbara M. Hobbs HC'54, P'81
  3. Cynthia M. Hobbs '81 and Edmond Chaffee
  4. David W. Hobbs
  5. Ronald H. Reede
  6. Sandra Shenkir
Brian H.Wells '97 and Meghan L.Wells (Gullette) '98 Scholarship
  1. Morgan Stanley Smith Barney
  2. Brian H. Wells '97 and Meghan L. Gullette-Wells '98
Carmella Sirrine Endowment Fund for Financial Aid
  1. Jasanna Poodiack Britton '92 and John Britton
Carol L. Stark '72 Endowment for Summer Language Study
  1. Anthony N. Argyrople '72 and Jill P. Argyrople
  2. Michael A. Attinson '72 and Hanna G. Attinson
  3. Dorothy L. Barnes '72 and Irving E. Stephens
  4. Norman L. Blackburn and Marcia Blackburn
  5. Susan E. Ciampa '72 and Demetri Sklivas
  6. Margaret Maczokas Clark '72 and Douglas Clark
  7. George R. Cotter and Wendy Cotter
  8. William D. Doherty Jr. '72 and Patricia M. Doherty
  9. Joseph W. Hanson Jr. '72 and Pamela Jordan Hanson '73
  10. Michele L. Lettiere '72
  11. Bobby N. Lyles and Jane Lyles
  12. Jack L. Markey HC'72
  13. Geoffrey T. Marshall '72
  14. Kathleen M. Reddy-Smith
  15. Kathryn L. Repta
  16. Eileen M. Robert
  17. Robert R. Schwartz and Elizabeth Schwartz
  18. Kathleen Hurley Sevigny '72 and Arnold Sacks
  19. MacGregor Smith and Rhonda Smith
  20. Gregory W. Stark Sr.
  21. Richard I. Stark and Eliza H. Stark P'72
Carol L. Wollenberg '76 Music Ensemble Fund
  1. Carol L. Wollenberg '76 and Daniel Kerlee
  2. Wollenberg Foundation
Charles Everett Whipple Book Fund
  1. Estate of Charles E. Whipple III '34
Charles Hunt Kirschbaum Scholarship
  1. Robert E. Lennon '53 and Emma Lennon
  2. Lisa Harvie McIlwain '83 and Charles McIlwain
Charles R. Harms, M.D. '38 Scholarship
  1. Heidi Harms Remy '74 and George D. Remy
Charles and Ann Poshkus Fund
  1. Estate of Algirdas C. Poshkus '36
Clark A. Griffith Professorship in Environmental Studies
  1. Clark A. Griffith '53
Class of 1941 Scholarship
  1. Dorothy Dole Johnson '41
Class of 1959 Scholarship
  1. Walter J. Neff Jr. '59 and Susan D. Neff
Colony Family Scholarship
  1. George F. Colony and Ann B. Colony P'12, P'17
David Nash Baseball Award
  1. William J. Leahey Jr. '52 and Ruth B. Leahey P'86, P'88
David O. and Carol H. Boone Scholarship
  1. Alfonse P. Squitieri '62 and Harriet M. Squitieri
David W. Merrill Memorial Scholarship
  1. David L. Merrill and Rebecca Merrill
Dean James L. Reese Scholarship Fund
  1. Apple Matching Gifts Program
  2. Vaibhav Bajpai '07
  3. Piyapriya de Silva '99 and Ana de Silva
  4. John P. Murchison III '88 and Vanessa Murchison
  5. Rod D. Proust '80 and Kim E. Proust
  6. Minoo Malek Saghri '81 and Faraj Saghri
  7. Milko G. Todorov '01
  8. Jonathan A. Zanger '79 and Jodi Tan
Donald W. and Ann M. Harward Fund
  1. Kathryn Tibbetts Gates '91 and Brant Gates
Downing Family Scholarship of the Androscoggin Scholarship Endowment
  1. Frederick W. Downing '40, P'65, P'68
Dr. Jason M. Tanzer Fund
  1. Jason M. Tanzer '59 and Lois B. Tanzer
E. Robert Kinney Professorship in History
  1. Jim Bovey and Elizabeth Bovey
  2. Henry Cohen and Linda Cohen
  3. Douglas J. Dayton and Wendy Dayton
  4. Leo Eisenberg and Jill Eisenberg
  5. E. Peter Gillette Jr.
  6. Marjorie B. Hampton
  7. John W. Harrigan and Mimi Villaume
  8. Eleanor G. Koch
  9. James L. Moody Jr. '53, L.H.D.'01 and Marjorie E. Moody GP'12, GP'14
  10. Barrett B. Murphy '85 and Lynn L. Murphy
  11. Perkins Foundation
  12. Ellen Dehaven Peterson
  13. Aurel B. Searls
  14. Barbara B. Sill
  15. Gina Tangney
Elaine G. and Weston L. Bonney '50 Family Fund
  1. Weston L. Bonney '50 and Elaine G. Bonney P'80, P'81, GP'09, GP'12, GP'15
  2. Weston and Elaine Bonney Family Fund
Elizabeth H. Hayward Endowment Fund
  1. Estate of Elizabeth H. Hayward
Ellis W. Cole Scholarship
  1. Jennifer L. Guckel Porter '88 and Edward S. Porter P'15
Ernest P. Muller Book Fund
  1. Christine Holden
Ernest P. Muller Scholarship Fund
  1. Susan Schulze Kozik '79 and Gary R. Kozik
  2. Ellen Muller Leonard '71 and Thomas Leonard
  3. Jonathan A. Zanger '79 and Jodi Tan
Evelyn Everett Woodman and C. Everett Woodman '25 Scholarship
  1. Thomas G. Woodman '53, P'80, GP'12
Fine Family Scholarship
  1. James L. Fine '65 and Marcia Lee R. Fine P'93, P'97
  2. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
Frank and Ruth Glazer Music Scholarship Fund
  1. Anne D. Williams
Frederick Dennis and Clara Royden Hayes Scholarship
  1. Patricia Hayes O'Donnell '67 and Patrick J. O'Donnell P'02
Friends of Chicago Scholarship Fund
  1. Gordon Segal and Carole Browe Segal P'95, GP'17
  2. Segal Family Foundation
Garold W. Thumm Prize in Political Science
  1. Estate of Garold Wesley Thumm, Faculty Emeritus
General Unrestricted Endowment
  1. Peter A. Dohlman '84 and Marlin Hamilton S. Dohlman
  2. Estate of Theodore F. Kneisler '67
  3. Jungclaus-Campbell Co., Inc.
  4. Andrew J. Kageleiry '12
  5. Reto N. Morosani '02
  6. F. Timothy Nagler and Nancy Nagler P'05
  7. Stefan J. Palmer Jr. '99
Geoffrey Charde '88 Memorial Scholarship
  1. David W. Concepcion '88
  2. Lawrence C. Hardisty and Mary Hardisty
George E. Ladd, Jr. Scholarship
  1. Helen and George Ladd Charitable Corporation
  2. Lincoln Filene Ladd and Gloria Williams Ladd
George E. and Jeannette Packard Stewart '46/'46 Scholarship
  1. Jeannette Packard Stewart '46, P'72
George L. Wigton Fund
  1. Jason W. Weiss '92 and Gayle Weiss
George and Dorothy Healy International Scholarship
  1. Kenneth J. Eisner '71
Geraldine D. Smith '24 Scholarship
  1. Estate of Geraldine Dayson Smith '24
Gladys B. Dunn '51 and Robert E. Dunn '50 Scholarship
  1. Robert E. Dunn '50, L.H.D.'99 and Gladys Bovino Dunn '51
Grant S. Lewis' 62 and Shari Lewis Thompson HC'62 Scholarship Fund
  1. General Electric Foundation
  2. Alan M. Lewis '67 and Susan S. Lewis
  3. Richard K. Parker '62
Harry W. Rowe Endowed Fund
  1. Carol Wilson Grandin and John Grandin
Hatch-Matheson Scholarship Fund
  1. Harold B. Hatch and Andrea J. Hatch P'87
  2. Mark J. Hatch '87 and Anne S. Hatch
Hayes-Kinsel Scholarship Fund
  1. Arthur A. Hayes '60 and Sara Kinsel Hayes '61
Helene Hirshler Book Fund
  1. Linda Hathaway Fisher Bunza '68 and Geoffrey J. Bunza
Hollis Scholarship
  1. Peter B. Hollis '63 and Susan A. Hollis
Honorable Vincent L. McKusick '44 Faculty-Student Research Scholarship
  1. Roswell B. Perkins LL.D.'88 and Joan Perkins
Howard and Gail Loeb Kunreuther Endowed Fund for Faculty Research in Economics
  1. Howard & Gail Kunreuther Charitable Fund
  2. Howard C. Kunreuther '59 and Gail L. Kunreuther
Jack Pribram and George Ruff Fund for Student Research
  1. H. Thomas Diehl III '82 and Brenna L. Flaugher '83
  2. John K. Pribram and Hope B. Pribram
  3. Clark J. Spencer '82 and Cheryl Stinson Spencer '85
  4. Walt Disney Company Foundation
  5. Eric R. Wollman and Patricia E. Buls
James D. Blum Fund for Foreign Study
  1. Jeffrey T. Bergner and Susan Bergner
  2. Marian S. Blum P'80
  3. Marvin A. Hoss and Illene Hoss
  4. Susan Levenson
  5. Deria N. Moeis
  6. Stoddard Nelson
  7. Andrew D. Schmidt and Carol Schmidt
  8. Gregory P. Shutak and Eleanor Shutak
  9. Nancy Topping-Tailby
  10. Pamela L. Weller
  11. Philip R. White and Frances White
  12. Stephen H. Wildstrom and Susan Wildstrom
James G. Wallach '64 Unrestricted Fund
  1. Leonard S. Gruenberg Jr. and Jennifer Gruenberg
James H. Goldsmith '87 Memorial Scholarship Fund
  1. Elizabeth Fisher Goldsmith '88
  2. Philip W. Goldsmith and Carol Goldsmith P'87
James W. Carignan '61 and Sally Larson Carignan '62 Fund for Community Programs
  1. Stephen B. Bishop '61 and Joan R. Bishop
  2. Sally Larson Carignan '62, HC'61, P'95
  3. Sally Marshall Corngold '62 and Richard F. Corngold
Jane '37 and Milton L. Lindholm '35 Scholarship
  1. David R. Ault '57 and Norine Ault P'85
  2. George N. Bouris '76 and Candace Stark Bouris '76, P'03, P'05
Jane A. Downing '65 Scholarship Fund
  1. Jane A. Downing '65
Janina A. Longtine, M.D. Scholarship Fund
  1. Janina A. Longtine P'12
  2. Longtine Charitable Foundation Trust
Jean and Seth Amols Scholarship
  1. John S. Amols '72 and Ingrid Amols
Joanna T. Skilogianis '86 Scholarship Fund
  1. Kathryn Gundlach Austin '86 and Sheldon Austin
  2. Claude Desjardins and Jane C. Desjardins P'88
Joanne Lindberg and Glenn W. Lindberg '55 Scholarship Fund
  1. Glenn W. Lindberg '55
  2. Merck and Company Inc.
John B. Lawton '60 and Nancy A. Luther Lawton '62 Fund
  1. William R. Dewey IV '88 and Susan Luther Dewey '88
  2. William and Susan Dewey Charitable Gift Fund
John R. Cole Prize for Outstanding Achievement in History
  1. Derek D. Anderson '85 and Marty Claussen
  2. Joanne Fennessey Cole '77 and John R. Cole
  3. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'15, P'16
  4. Susan Schulze Kozik '79 and Gary R. Kozik
  5. Heather Larlee Ries '86
John R. Fuller Scholarship Fund
  1. Colin M. Fuller '69 and Robin K. Fuller P'00
John R. Hester '75 Endowment Fund
  1. John R. Hester '75
John Tagliabue Poetry Fund
  1. Catherine Hatton Attig '78 and John Attig
  2. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
  3. Linda Hathaway Fisher Bunza '68 and Geoffrey J. Bunza
John Winston Levinson and Elizabeth Winston Levinson Scott Scholarship Fund
  1. James N. Hood and Elinor Levinson Hood
John and Sally Kelsey Prize for Neuroscience Student Research
  1. BIOGEN, Inc.
  2. Robin L. Bitner '95 and Scott Sanchez
  3. Tracy A. Callahan '91
  4. William A. Carlezon Jr. '86
  5. Louis O. Douglass and Amy B. Douglass
  6. Lisa M. Genova '92 and Christopher Seufert
  7. Nicole A. Langelier '05
  8. William H. Low and Kathryn G. Low
  9. Robin L. Bitner '95
  10. Michael Sargent
Jonathan and Tena Fishman '89 Frank Fund
  1. Capital Group Companies
  2. Jonathan B. Frank '89 and Tena Fishman Frank '89
  3. Tena and Blair Frank Charitable Fund
Joseph S. Hunt '86 Scholarship
  1. Burton M. Harris '59 and Shirley D. Harris P'89, GP'16
  2. Alfred I. Kaplan
Jou S. and Mabel Tchao Scholarship
  1. Jou and Mabel Tchao Charitable Gift Fund
  2. Jou S. Tchao and Mabel Tchao
Judge Yale Matzkin Scholarship
  1. Joseph H. Matzkin '66 and Linda G. Matzkin P'95
Lavinia Miriam Schaeffer Scholarship
  1. Vivienne Sikora Gilroy '48
Lawrence D. Kimball, Jr. '52 and C. Owen Greene '21 Fund
  1. Catherine M. Kimball '80 and Alan C. Stevens
Lawrence Dustin Kimball '22 Fund
  1. L. Dustin Kimball III '83 and Karen L. Kimball
Little Family Scholarship Fund
  1. William E. Little Jr. and Helen Yuet-Yee Chiu Little P'01
Maine Scholarship Fund
  1. John T. Gorman Foundation
Marjorie Goodbout Hovgard '33 Scholarship
  1. Estate of Marjorie Goodbout Hovgard '33
Mary Henderson Pressman '78 Fund
  1. Estate of Joanna Baxter Henderson P'78
  2. Mary Henderson Pressman '78 and Ronald R. Pressman P'10
Matthew David Arciaga '93 Scholarship Fund
  1. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
  2. Brandon Sutcliffe '93
Michael F. and Ruth M. Keenan Scholarship
  1. James F. Keenan '61 and Sandra Keenan P'85
Milliken Wade Family Fund
  1. Robert G. Wade Jr. '50 and Shirley K. Wade
Morse Family Scholarship
  1. M. Patricia Morse '60
Nancy Lofstedt Clayton '53 Library Fund
  1. Ronald Clayton '53 and Dorothy Pierce Morris '52, P'79, P'81
Norman E. Bowie '64 Scholarship
  1. Norman E. Bowie '64 and Maureen Burns-Bowie
Nowell Blake Family Scholarship
  1. Wendy Blake Nitsos '82 and James A. Nitsos
Olivia and Ellwood Straub Endowment
  1. Carl B. Straub
Oren B. Cheney Scholarship Fund
  1. Weston L. Bonney '50 and Elaine G. Bonney P'80, P'81, GP'09, GP'12, GP'15
  2. James F. Callahan Jr. '65 and Elsa H. Callahan
  3. Charles G. Davis '61 and Gretchen Shorter Davis '61
  4. Richard L. Hall HC'41, P'73
  5. Donald W. Harward HC'02, L.H.D.'03, P'92
  6. Dorothy Dole Johnson '41
  7. James L. Moody Jr. '53, L.H.D.'01 and Marjorie E. Moody GP'12, GP'14
  8. Gordon Segal and Carole Browe Segal P'95, GP'17
  9. Segal Family Foundation
  10. Weston and Elaine Bonney Family Fund
Parmelee Library Fund
  1. David W. Parmelee '64 and Arlene J. Parmelee P'94, P'04
Paul N. Carpenter '33 Scholarship
  1. Anonymous (1)
Pellicani Family Endowment Scholarship
  1. Linda Pellicani McClane and Michael McClane
Percy D. Wilkins Mathematics Award
  1. Anonymous (1)
  2. T. Rowe Price Foundation, Inc.
Peter M. Goodrich '89 Scholarship Fund
  1. Rachel Carr Goodrich '90
Philip J. Otis Endowed Fund
  1. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
Plavin-Sakolsky Endowment for Dance
  1. Christopher M. Cooper '97 and Erin E. Gottwald '98
  2. Lynda P. Fitzgerald '79 and Jeffrey Fitzgerald
  3. Michael C. Foley '89 and James Reese
  4. David M. Plavin '77
  5. Marcy P. Plavin P'77
  6. Glenda J. Winn '74
Post-Munson Scholarship
  1. Peter B. Post '58 and Jane Anderson Post '58, P'82, P'87
Presidential Fund for Financial Aid
  1. Ann E. Bushmiller '79 and Albert Cacozza Jr. P'17
  2. Timothy S. Rattray and Carol Lind Rattray P'11
  3. Rattray Kimura Foundation
Priscilla Butler Memorial Fund
  1. Robert M. Butler '88 and Darcy Butler
Ralph H. and Adah Tasker Tukey Scholarship
  1. Estate of John W. Tukey
Ralph J. Chances Economics Prize
  1. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
Reverend Shibly D. Malouf Scholarship
  1. Shibly D. Malouf Jr. '55 and Laura Anne P. Malouf
Richard F. Coughlin '53 and Norma Crooks Coughlin '52 Scholarship
  1. Aetna Foundation, Inc
  2. Richard F. Coughlin '53 and Norma Crooks Coughlin '52
Richard J. Calcutt '65 Memorial Scholarship
  1. Alice R. Calcutt P'65
Richard L. and Marjorie Walther Keach '44/'46 Scholarship
  1. Richard L. Keach '44 and Marjorie Walther Keach '46, P'70, P'77
Richard W. Sampson Lecture Fund
  1. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
  2. Mary C. Giglio '82 and Peter Ciesielski
  3. ING Foundation
  4. Sysco Corporation
Robert Paul Ahern Scholarship
  1. John E. Meyn '64, HC'63 and Karen P. Meyn
Robert S. Moyer Prize in Experimental Psychology and Robert S. Moyer Award for the Prevention of Domestic Violence
  1. Robert S. Moyer and Catherine A. Lee
  2. Jason Moyer-Lee
Robert Wilson Hatch Scholarship
  1. David C. Harkins '53, GP'10
Roger C. Schmutz '54 Faculty Research Fund
  1. Anonymous (1)
Rose Worobel '42 Scholarship
  1. Rose Worobel '42
Samuel Brown '30 and Jennie Brown Memorial Scholarship
  1. Louis B. Brown '59 and Bobbie S. Brown
Somes Family Scholarship
  1. Jamie Slimmon Somes '80
Stanley L. and Madeleine R. Freeman Scholarship
  1. Class of 1947
  2. Stanley L. Freeman Jr. '47
  3. Jacquelynn E. Kaufman
Stephen J. Cucchiaro Scholarship Endowment
  1. Stephen J. Cucchiaro and Anne F. Cucchiaro P'09, P'15
Stone Family Fund
  1. Carol Stone Beyna '65 and Ronald E. Beyna
  2. Thomas A. Stone '70 and Ann Nagel Stone '70
Sturgis Family Scholarship Fund
  1. Jonathan R. Coppeta '93 and Jodi Sturgis Coppeta '93
  2. Douglas S. Sturgis and Melissa Sturgis
  3. Erma Rowe Sturgis '46, P'69, GP'93
  4. Jeffrey D. Sturgis '69 and Susan F. Sturgis P'93
Susan MacNeil Varney '83 Scholarship
  1. Helen Lathrop Anderson '83 and David Anderson
  2. Nancy Foley Battaglino '83 and Adam Battaglino
  3. Ann Ryer Bittaker '83 and Joseph R. Bittaker
  4. Christopher D. Burns '83 and Dawn C. Hoyt
  5. Ronald B. Cagenello '83 and Elizabeth J. Cagenello
  6. Carolyn S. Campbell-McGovern '83 and William McGovern
  7. Shannon Kenneally Coray '83 and John P. Coray
  8. Ina Hanford Cottingham '83 and M. C. Cottingham Jr.
  9. Mark G. DeFranco '83 and Susan M. DeFranco
  10. Martha Frost Donaldson '83 and Bruce L. Donaldson
  11. Sarah Collins Eriksen '83 and Steven E. Eriksen
  12. Elizabeth Bartman Feery '83 and Thomas J. Feery
  13. Sarah Eusden Gallop '83 and C. A. Gallop
  14. Pamela J. Johnson '83
  15. Judith McNeice Lachance '83
  16. Douglas H. MacLeod '83 and Simantha Costello MacLeod '83
  17. Stephen M. McGuirk '83 and Shari Sagan McGuirk '83
  18. Lisa Harvie McIlwain '83 and Charles McIlwain
  19. Denise C. Mooney '83
  20. Richard R. Nadeau '83
  21. Peter L. Nikitas '83 and Lianne Welch Nikitas '83
  22. Margaret E. Orto '83 and Kevin A. Welber
  23. Michael G. Ouellet '83 and Lisa Ouellet
  24. Maryellen Pambookian '83
  25. Leigh Peltier '83
  26. Douglas G. Perley '83 and Jody L. Perley
  27. Frank M. Petras '83 and Lisa Marie M. Petras
  28. Elisabeth Veilleux Piker '83 and Keith R. Piker
  29. Stephanie L. Poster '83
  30. Derek W. Richner '83 and Mary K. Terry '83
  31. Thomas T. Rooney '81 and Tammey Bean Rooney '83, P'11
  32. Kathleen M. Rose '83
  33. Jessica A. Ryan '83 and William Stott
  34. Beth A. Sargent '83 and Richard Eichhorn
  35. Megan P. Shea '83 and Gavin C. Cook
  36. Lisa A. Sofis '83 and John S. Scheft
  37. Sally Nutting Somes '83 and Barry L. Somes
  38. Pamela Fessenden Stearns '83 and Guy Beckley Stearns
  39. Celeste D. Talaszek '83 and Julia Denham
  40. Keith R. Taylor '82 and Laurie Carlson Taylor '83, P'15
  41. Margaret A. Tramontine '83
  42. Anthony M. Trombly '83 and Alice Kavanagh
  43. Matthew S. Twomey '83
  44. Terence M. Welch '83
  45. Mary Allen Wink '83 and Donald J. Wink
Susan Majeski McKnight '70 Fund for Environmental Studies
  1. G. Stanley McKnight '70 and Sophie Gibbard P'96, P'99
  2. Scott E. Steinberg '86 and Sarah McKnight Steinberg '96
Sylvia Stuber and Walker R. Heap, M.D. and Lois Stuber Spitzer Scholarship
  1. Walker R. Heap '50 and Sylvia Stuber Heap '50
  2. Robert G. Prunier '90 and Bethany Theresa Prunier '90
Tetley-Morton Family Scholarship
  1. Carl E. Cowan '61 and Mary Morton Cowan '61, P'91
The Sarah Trafton Memorial Fund of the Bates Morse Mountain Reserve
  1. Barbara W. Trafton and Bruce Beall
  2. Richard L. Trafton and Barbara M. Trafton P'00
Thelma and Ernest L. Small Family Scholarship
  1. Christopher A. Skilling '82
Thomas D. and Margaret A. Crumley Scholarship
  1. Margaret A. Crumley HC'52
  2. General Electric Foundation
Thomas L. and Verna Geddes Morison '34 Scholarship
  1. Judith M. Eastwood and David Eastwood
Vernon A. and Helen Pratt Clarkson '46 Scholarship
  1. Helen Pratt Clarkson '46, GP'07
Vincent H. Nelson Scholarship
  1. Ralph A. Nelson '61 and Anne M. Nelson
Vining C. Dunlap 1914 Professorship in the Study of the Environment
  1. Rachel Jewett Ledbetter
Walter A. Lawrance Research Fund
  1. James B. Weissman '84 and Kyoko O. Weissman
Walter I. Deacon, Jr. Scholarship Fund
  1. Ross I. Deacon '59 and Pauline M. Guenette P'89
  2. Paulette E. Fittshur and Steven Fittshur
  3. Paul R. Guenette '89 and Tricia Guenette
Whitney Richey '05 Fund
  1. Robert A. Miller and Kathy Klingenstein P'05
William B. Thomas Scholarship
  1. Andrew G. Baker '91 and Melissa Baldwell
  2. Clifford W. Baker Jr. '64 and Patricia Dehle Baker '64, P'91
William E. Arata and Charles P. Arata Memorial Scholarship
  1. William S. Arata '65 and Sally Jeanne T. Arata P'96
William H. Dunham '32 Family Scholarship
  1. William H. Dunham Jr. '63 and Deborah Cayer
William Hayes Sawyer, Jr., '13 and Beatrice Burr Sawyer '18 Scholarship
  1. Richard F. Hoyt Jr. '64
William J. Brookes '29 and Doris David Brookes '29 Scholarship
  1. Karen J. Ohland
Williamson Fund of the Andrscoggin Scholarship Endowment
  1. Kirk D. Read and Camille S. Parrish
Willsey Family Scholarship
  1. Lynn W. Willsey '54 and Beverly Hayne Willsey '55, P'79, P'81, P'89