Friday Selected Class Schedule 2018

We are pleased to invite you to attend classes while you are here. Selected classes are open to visitors on Friday, October 5. If a class is not found on this listing, it is not open to visitors. As a courtesy to professors and students, please arrive to the class prior to the start time listed in the schedule. Please note that visitor capacity is at the discretion of the instructor. We have made every effort to verify the accuracy of this listing, however, all items are subject to change.

You may view the schedule three different ways.

Course Title Class Time* Location* Course Instructor(s) Last Name(s)
9/11 in Literature and Film  2:40 PM –  4:00 PM 200 Pettigrew Hall ENG 105 A Osucha
Abnormal Psychology 11:00 AM – 11:55 AM 300 Pettigrew Hall PSYC 235 A Douglass
Advanced Chinese 11:00 AM – 11:55 AM 413 Roger Williams Hall CHI 401 A Miao
Advanced Japanese I  8:00 AM –  9:20 AM G63 Pettengill Hall JPN 401 A Ruppert
Advanced Spanish  9:30 AM – 10:50 AM 215 Roger Williams Hall SPAN 205 A George
Advanced Spanish 12:05 PM –  1:00 PM 314 Hathorn Hall SPAN 205 B Lopez
African American Popular Music 11:00 AM – 11:55 AM 104 Olin Arts Center AAMU 249 A Chapman
Anthropology of Race  8:00 AM –  9:20 AM 200 Pettigrew Hall AMAN 207 A Lyon
Atomic&MolecularStructure/Lab 11:00 AM – 11:55 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A C Laurita
Atomic&MolecularStructure/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A A Mandeltort
Atomic&MolecularStructure/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A B O’Loughlin
Atomic&MolecularStructure/Lab 12:05 PM –  1:00 PM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A D Xu
Autobiography in Germ Lit
(Please Note: Conducted Entirely in German)
 8:00 AM –  9:20 AM 316 Roger Williams Hall GER 252 A Kazecki
Beginning Japanese I 11:00 AM – 11:55 AM 162 Pettengill Hall JPN 101 A Konoeda
Biostatistics  8:00 AM –  9:20 AM 227 Pettengill Hall BIO 244 A Essenberg
Calculus I  8:00 AM –  9:20 AM 303 Hathorn Hall MATH 105 D Balcomb
Calculus I  1:10 PM –  2:30 PM 303 Hathorn Hall MATH 105 C Montgomery
Calculus I  9:30 AM – 10:50 AM 104 Hathorn Hall MATH 105 B Ross
Calculus I  8:00 AM –  9:20 AM 104 Hathorn Hall MATH 105 A Ross
Calculus II  9:30 AM – 10:50 AM 303 Hathorn Hall MATH 106 E Balcomb
Calculus II  1:10 PM –  2:30 PM 257 Pettengill Hall MATH 106 F Balcomb
Calculus II  1:10 PM –  2:30 PM 100 Hathorn Hall MATH 106 C Ott
Calculus II  2:40 PM –  4:00 PM 100 Hathorn Hall MATH 106 D Ott
Cellular & Molecular Bio/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 113 Carnegie Science Hall BIO 242 B Kruse & Brogan
Cellular & Molecular Bio/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 113 Carnegie Science Hall BIO 242 A Kruse & Brogan
Ceramic Design & Techniques  9:00 AM – 10:50 AM 136 Olin Arts Center AVC 203 A Dewsnap
Ceramic Design & Techniques  1:05 PM –  3:00 PM 136 Olin Arts Center AVC 203 B Dewsnap
Classical and Modern Optics 11:00 AM – 11:55 AM 111 Carnegie Science Hall PHYS 373 A Gould
Classical Physics/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 B Whiting
Classical Physics/Lab  2:40 PM –  4:00 PM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 C Whiting
Classical Physics/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 A Whiting
Classical Prose  1:10 PM –  2:30 PM 127 Pettengill Hall GRK 201 A Maurizio
Classical Prose:Advanced  1:10 PM –  2:30 PM 127 Pettengill Hall GRK 301 A Maurizio
Coll: Modern Short Stories  8:00 AM –  9:20 AM G10 Pettengill Hall ENG 121L A Salter
Community-Engaged Research ES  8:00 AM –  9:20 AM 257 Pettengill Hall ENVR 417 A Eanes & Palin
Computational Physics  1:10 PM –  2:30 PM 225 Carnegie Science Hall PHYS 216 A Saha
Contemporary Comedy 12:05 PM –  1:00 PM 127 Pettengill Hall FYS 485 A Salter
Contemporary Russian I 12:05 PM –  1:00 PM Commons (Russian Table) RUSS 401 A Browne
Crime, Justice, and Society  8:00 AM –  9:20 AM 208 Hedge Hall SOC 211 A Rocque
Cultural Anthropology 11:00 AM – 11:55 AM 106 Hedge Hall ANTH 101 B Kemper
Cultural Anthropology  8:00 AM –  9:20 AM 312 Pettengill Hall ANTH 101 A Kemper
Cultures of Latin America 12:05 PM –  1:00 PM G50 Pettengill Hall ANLS 238 A Lyon
Dance Repertory Performance  4:15 PM –  7:00 PM 74 Merrill Gymnasium DANC 253 A Fox
Ecology of Food and Farming 11:00 AM – 11:55 AM 116 Pettengill Hall ENVR 221 A Aoki
Econometrics  1:10 PM –  2:30 PM 227 Pettengill Hall ECON 255 A Tefft
Electromagnetic Theory  1:10 PM –  2:30 PM 321 Carnegie Science Hall PHYS 422 A Lin
Elementary French I  8:25 AM –  9:20 AM 413 Roger Williams Hall FRE 101 A Read
Elementary Latin I  9:30 AM – 10:50 AM 116 Pettengill Hall LATN 101 A O’Higgins
Elementary Russian I 11:00 AM – 11:55 AM 316 Roger Williams Hall RUSS 101 A Browne
Field Geology in Maine/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 225 Carnegie Science Hall GEO 107 A Eusden
Field Geology in Maine/Lab  1:05 PM –  4:00 PM  Carnegie Science Hall GEO 107 A Eusden
Galaxies and Cosmology  2:40 PM –  4:00 PM 111 Carnegie Science Hall ASTR 202 A Diamond-Stanic
Genetics Conservation Biol/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 429 Carnegie Science Hall BIES 333 A Dearborn
Greek and Roman Myths 11:00 AM – 11:55 AM G65 Pettengill Hall CMRE 218 A Maurizio
Hansberry and Baldwin 11:00 AM – 11:55 AM  Pettigrew Hall FYS 494 A Nero
History of East Africa 11:00 AM – 11:55 AM 105 Olin Arts Center HIST 287 A Otim
Holocaust on Stage  2:40 PM –  4:00 PM 305 Hathorn Hall FYS 447 A Vecsey
Indiv. and Society in E. Asia  2:40 PM –  4:00 PM 316 Roger Williams Hall ASIA 320 A Ruppert
Inorganic Chemistry  8:00 AM –  9:20 AM 300 Dana Chemistry Hall CHEM 215 A Laurita
Inter Ger Language & Culture I 11:00 AM – 11:55 AM 224 Roger Williams GER 201 A Cernahoschi
Intermediate Chinese I 12:05 PM –  1:00 PM 413 Roger Williams Hall CHI 201 A Miao
Intermediate French 11:00 AM – 11:55 AM 315 Roger Williams Hall FRE 201 A Rice-DeFosse
Intermediate Japanese I 12:05 PM –  1:00 PM 315 Roger Williams Hall JPN 201 A Wiesinger
Intermediate Russian I 12:05 PM –  1:00 PM Commons (Russian Table) RUSS 201 A Browne
Intermediate Spanish II 12:05 PM –  1:00 PM G18 Roger Williams Hall SPAN 202 B George
Intermediate Spanish II 11:00 AM – 11:55 AM 257 Pettengill Hall SPAN 202 A Pridgeon
Intro Ger Language & Culture I  1:10 PM –  2:30 PM 215 Roger Williams Hall GER 101 A Kazecki
Intro to Dance Composition  9:30 AM – 10:50 AM 74 Merrill Gymnasium DANC 151 A Fox
Intro. to Contemporary France  8:25 AM –  9:20 AM 315 Roger Williams Hall FRE 207 A Dauge-Roth
Introduction to Logic 11:00 AM – 11:55 AM G21 Pettengill Hall PHIL 195 B Ashwell
Introduction to Logic  8:25 AM –  9:20 AM G65 Pettengill Hall PHIL 195 A Ashwell
Introduction to Neuroscience 11:00 AM – 11:55 AM 225 Carnegie Science Hall NSPY 160 A Castro
Introductory Quantum Mechanics 12:05 PM –  1:00 PM 225 Carnegie Science Hall PHYS 308 A Lundblad
Linear Algebra  1:10 PM –  2:30 PM 314 Hathorn Hall MATH 205 A Jayawant
Linear Algebra  2:40 PM –  4:00 PM 314 Hathorn Hall MATH 205 B Jayawant
Maine: Environment and History  1:10 PM –  2:30 PM G50 Pettengill Hall ESHI 301M A Hall
Multivariable Calculus  9:30 AM – 10:50 AM G50 Pettengill Hall MATH 206 A Montgomery
Music Theory for Beginners  8:25 AM –  9:20 AM 128 Olin Arts Center MUS 110 A Bolanos
Music Theory I  1:10 PM –  2:30 PM 128 Olin Arts Center MUS 231 A Chapman
Myth,Folklore&PopularCulture  9:30 AM – 10:50 AM G65 Pettengill Hall ANRE 134 A Danforth
Newtonian Mechanics  9:30 AM – 10:50 AM 111 Carnegie Science Hall PHYS 211 A Lin
Nineteenth-Century Amer Lit  9:30 AM – 10:50 AM 162 Pettengill Hall ENG 143 A Osucha
Optimal Control Theory  2:40 PM –  4:00 PM 104 Hathorn Hall ECMA 342 A Murray
Oral French  9:30 AM – 10:50 AM 315 Roger Williams Hall FRE 205 A Rice-DeFosse
People, Prose, and Programming  1:10 PM –  2:30 PM 329 Pettengill Hall DCS 103 A Jadud
Presidential Campaign Rhetoric  1:10 PM –  2:30 PM 301 Pettigrew Hall RFSS 391B A Kelley-Romano
Principles of Psychology 12:05 PM –  1:00 PM G21 Pettengill Hall PSYC 101 A Borgella
Principles of Sociology  2:40 PM –  4:00 PM G21 Pettengill Hall SOC 101 A Harr
PrinMicroecon:Prices/Markets  9:30 AM – 10:50 AM G52 Pettengill Hall ECON 101 A Lewis
Prose of the Empire  9:30 AM – 10:50 AM 151 Pettengill Hall LATN 301 A Walker
Quantum Chemistry  9:30 AM – 10:50 AM 219 Dana Chemistry Hall CHEM 301 A Cote
Race in Biomedical Science 11:00 AM – 11:55 AM 305 Hathorn Hall FYS 496 A Harr
Race, Crime, and Punishment  1:10 PM –  2:30 PM 116 Pettengill Hall SOC 395M A Rocque
Real Analysis 11:00 AM – 11:55 AM 303 Hathorn Hall MATH 301 A Jayawant
Religion and Film  8:00 AM –  9:20 AM 106 Hedge Hall REL 100 A Bruce
Restoration Ecology 12:05 PM –  1:00 PM 111 Carnegie Science Hall BIES 303 A Essenberg
Revolutionary Black Atlantic  8:25 AM –  9:20 AM G18 Roger Williams Hall HIST 294 A Hall
Sexual and Gender Minorities  2:40 PM –  4:00 PM G50 Pettengill Hall GSPY 309 A Goodman
Statistics  2:40 PM –  4:00 PM 227 Pettengill Hall ECON 250 B Hughes
Statistics (Please Note: Quiz today. Visitors please wait outside the classroom until 8:20)  8:00 AM –  9:20 AM G18 Hedge Hall PSYC 218 A Douglass
The Death of Democracy? 11:00 AM – 11:55 AM 312 Pettengill Hall FYS 483 A Longaker
The History of South Africa  2:40 PM –  4:00 PM 127 Pettengill Hall FYS 468 A Otim
The History of the Brain  8:25 AM –  9:20 AM G54 Pettengill Hall FYS 478 A Castro
The Holocaust in History 11:00 AM – 11:55 AM 208 Hedge Hall HIST 229 A Peck
The Living Planet 11:00 AM – 11:55 AM G54 Pettengill Hall FYS 462 A Saha
The Making of the Atomic Bomb 11:00 AM – 11:55 AM G50 Pettengill Hall FYS 488 A Mandeltort
Theater Technology  8:00 AM –  9:20 AM 100 Pettigrew Hall THEA 132 A Reidy
Truth  1:10 PM –  2:30 PM G10 Pettengill Hall FYS 481 A Dauge-Roth
Upper-Level Modern Chinese I 11:00 AM – 11:55 AM G63 Pettengill Hall CHI 301 A Faries
What is Rhetoric?  8:00 AM –  9:20 AM 301 Pettigrew Hall RFSS 100 A Kelley-Romano
What is Rhetoric?  9:30 AM – 10:50 AM 300 Pettigrew Hall RFSS 100 B Kelley-Romano
Wildlife Diseases 12:05 PM –  1:00 PM 305 Hathorn Hall FYS 486 A Dearborn
Writing Spanish 11:00 AM – 11:55 AM G18 Roger Williams Hall SPAN 210 A George

Instructor(s) Last Name(s) Course Title Class Time* Location* Course
Aoki Ecology of Food and Farming 11:00 AM – 11:55 AM 116 Pettengill Hall ENVR 221 A
Ashwell Introduction to Logic 11:00 AM – 11:55 AM G21 Pettengill Hall PHIL 195 B
Ashwell Introduction to Logic  8:25 AM –  9:20 AM G65 Pettengill Hall PHIL 195 A
Balcomb Calculus I  8:00 AM –  9:20 AM 303 Hathorn Hall MATH 105 D
Balcomb Calculus II  9:30 AM – 10:50 AM 303 Hathorn Hall MATH 106 E
Balcomb Calculus II  1:10 PM –  2:30 PM 257 Pettengill Hall MATH 106 F
Bolanos Music Theory for Beginners  8:25 AM –  9:20 AM 128 Olin Arts Center MUS 110 A
Borgella Principles of Psychology 12:05 PM –  1:00 PM G21 Pettengill Hall PSYC 101 A
Browne Contemporary Russian I 12:05 PM –  1:00 PM Commons (Russian Table) RUSS 401 A
Browne Elementary Russian I 11:00 AM – 11:55 AM 316 Roger Williams Hall RUSS 101 A
Browne Intermediate Russian I 12:05 PM –  1:00 PM Commons (Russian Table) RUSS 201 A
Bruce Religion and Film  8:00 AM –  9:20 AM 106 Hedge Hall REL 100 A
Castro Introduction to Neuroscience 11:00 AM – 11:55 AM 225 Carnegie Science Hall NSPY 160 A
Castro The History of the Brain  8:25 AM –  9:20 AM G54 Pettengill Hall FYS 478 A
Cernahoschi Inter Ger Language & Culture I 11:00 AM – 11:55 AM 224 Roger Williams GER 201 A
Chapman African American Popular Music 11:00 AM – 11:55 AM 104 Olin Arts Center AAMU 249 A
Chapman Music Theory I  1:10 PM –  2:30 PM 128 Olin Arts Center MUS 231 A
Cote Quantum Chemistry  9:30 AM – 10:50 AM 219 Dana Chemistry Hall CHEM 301 A
Danforth Myth, Folklore & PopularCulture  9:30 AM – 10:50 AM G65 Pettengill Hall ANRE 134 A
Dauge-Roth Intro. to Contemporary France  8:25 AM –  9:20 AM 315 Roger Williams Hall FRE 207 A
Dauge-Roth Truth  1:10 PM –  2:30 PM G10 Pettengill Hall FYS 481 A
Dearborn Genetics Conservation Biol/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 429 Carnegie Science Hall BIES 333 A
Dearborn Wildlife Diseases 12:05 PM –  1:00 PM 305 Hathorn Hall FYS 486 A
Dewsnap Ceramic Design & Techniques  9:00 AM – 10:50 AM 136 Olin Arts Center AVC 203 A
Dewsnap Ceramic Design & Techniques  1:05 PM –  3:00 PM 136 Olin Arts Center AVC 203 B
Diamond-Stanic Galaxies and Cosmology  2:40 PM –  4:00 PM 111 Carnegie Science Hall ASTR 202 A
Douglass Abnormal Psychology 11:00 AM – 11:55 AM 300 Pettigrew Hall PSYC 235 A
Douglass Statistics (Please Note: Quiz today. Visitors please wait outside the classroom until 8:20)  8:00 AM –  9:20 AM G18 Hedge Hall PSYC 218 A
Eanes & Palin Community-Engaged Research ES  8:00 AM –  9:20 AM 257 Pettengill Hall ENVR 417 A
Essenberg Biostatistics  8:00 AM –  9:20 AM 227 Pettengill Hall BIO 244 A
Essenberg Restoration Ecology 12:05 PM –  1:00 PM 111 Carnegie Science Hall BIES 303 A
Eusden Field Geology in Maine/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 225 Carnegie Science Hall GEO 107 A
Eusden Field Geology in Maine/Lab  1:05 PM –  4:00 PM  Carnegie Science Hall GEO 107 A
Faries Upper-Level Modern Chinese I 11:00 AM – 11:55 AM G63 Pettengill Hall CHI 301 A
Fox Dance Repertory Performance  4:15 PM –  7:00 PM 74 Merrill Gymnasium DANC 253 A
Fox Intro to Dance Composition  9:30 AM – 10:50 AM 74 Merrill Gymnasium DANC 151 A
George Advanced Spanish  9:30 AM – 10:50 AM 215 Roger Williams Hall SPAN 205 A
George Intermediate Spanish II 12:05 PM –  1:00 PM G18 Roger Williams Hall SPAN 202 B
George Writing Spanish 11:00 AM – 11:55 AM G18 Roger Williams Hall SPAN 210 A
Goodman Sexual and Gender Minorities  2:40 PM –  4:00 PM G50 Pettengill Hall GSPY 309 A
Gould Classical and Modern Optics 11:00 AM – 11:55 AM 111 Carnegie Science Hall PHYS 373 A
Hall Maine: Environment and History  1:10 PM –  2:30 PM G50 Pettengill Hall ESHI 301M A
Hall Revolutionary Black Atlantic  8:25 AM –  9:20 AM G18 Roger Williams Hall HIST 294 A
Harr Principles of Sociology  2:40 PM –  4:00 PM G21 Pettengill Hall SOC 101 A
Harr Race in Biomedical Science 11:00 AM – 11:55 AM 305 Hathorn Hall FYS 496 A
Hughes Statistics  2:40 PM –  4:00 PM 227 Pettengill Hall ECON 250 B
Jadud People, Prose, and Programming  1:10 PM –  2:30 PM 329 Pettengill Hall DCS 103 A
Jayawant Linear Algebra  1:10 PM –  2:30 PM 314 Hathorn Hall MATH 205 A
Jayawant Linear Algebra  2:40 PM –  4:00 PM 314 Hathorn Hall MATH 205 B
Jayawant Real Analysis 11:00 AM – 11:55 AM 303 Hathorn Hall MATH 301 A
Kazecki Autobiography in Germ Lit
(Please Note: Conducted Entirely in German)
 8:00 AM –  9:20 AM 316 Roger Williams Hall GER 252 A
Kazecki Intro Ger Language & Culture I  1:10 PM –  2:30 PM 215 Roger Williams Hall GER 101 A
Kelley-Romano Presidential Campaign Rhetoric  1:10 PM –  2:30 PM 301 Pettigrew Hall RFSS 391B A
Kelley-Romano What is Rhetoric?  8:00 AM –  9:20 AM 301 Pettigrew Hall RFSS 100 A
Kelley-Romano What is Rhetoric?  9:30 AM – 10:50 AM 300 Pettigrew Hall RFSS 100 B
Kemper Cultural Anthropology 11:00 AM – 11:55 AM 106 Hedge Hall ANTH 101 B
Kemper Cultural Anthropology  8:00 AM –  9:20 AM 312 Pettengill Hall ANTH 101 A
Konoeda Beginning Japanese I 11:00 AM – 11:55 AM 162 Pettengill Hall JPN 101 A
Kruse & Brogan Cellular & Molecular Bio/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 113 Carnegie Science Hall BIO 242 B
Kruse & Brogan Cellular & Molecular Bio/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 113 Carnegie Science Hall BIO 242 A
Laurita Atomic&MolecularStructure/Lab 11:00 AM – 11:55 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A C
Laurita Inorganic Chemistry  8:00 AM –  9:20 AM 300 Dana Chemistry Hall CHEM 215 A
Lewis PrinMicroecon:Prices/Markets  9:30 AM – 10:50 AM G52 Pettengill Hall ECON 101 A
Lin Electromagnetic Theory  1:10 PM –  2:30 PM 321 Carnegie Science Hall PHYS 422 A
Lin Newtonian Mechanics  9:30 AM – 10:50 AM 111 Carnegie Science Hall PHYS 211 A
Longaker The Death of Democracy? 11:00 AM – 11:55 AM 312 Pettengill Hall FYS 483 A
Lopez Advanced Spanish 12:05 PM –  1:00 PM 314 Hathorn Hall SPAN 205 B
Lundblad Introductory Quantum Mechanics 12:05 PM –  1:00 PM 225 Carnegie Science Hall PHYS 308 A
Lyon Anthropology of Race  8:00 AM –  9:20 AM 200 Pettigrew Hall AMAN 207 A
Lyon Cultures of Latin America 12:05 PM –  1:00 PM G50 Pettengill Hall ANLS 238 A
Mandeltort Atomic&MolecularStructure/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A A
Mandeltort The Making of the Atomic Bomb 11:00 AM – 11:55 AM G50 Pettengill Hall FYS 488 A
Maurizio Classical Prose  1:10 PM –  2:30 PM 127 Pettengill Hall GRK 201 A
Maurizio Classical Prose:Advanced  1:10 PM –  2:30 PM 127 Pettengill Hall GRK 301 A
Maurizio Greek and Roman Myths 11:00 AM – 11:55 AM G65 Pettengill Hall CMRE 218 A
Miao Advanced Chinese 11:00 AM – 11:55 AM 413 Roger Williams Hall CHI 401 A
Miao Intermediate Chinese I 12:05 PM –  1:00 PM 413 Roger Williams Hall CHI 201 A
Montgomery Calculus I  1:10 PM –  2:30 PM 303 Hathorn Hall MATH 105 C
Montgomery Multivariable Calculus  9:30 AM – 10:50 AM G50 Pettengill Hall MATH 206 A
Murray Optimal Control Theory  2:40 PM –  4:00 PM 104 Hathorn Hall ECMA 342 A
Nero Hansberry and Baldwin 11:00 AM – 11:55 AM  Pettigrew Hall FYS 494 A
O’Higgins Elementary Latin I  9:30 AM – 10:50 AM 116 Pettengill Hall LATN 101 A
O’Loughlin Atomic&MolecularStructure/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A B
Osucha 9/11 in Literature and Film  2:40 PM –  4:00 PM 200 Pettigrew Hall ENG 105 A
Osucha Nineteenth-Century Amer Lit  9:30 AM – 10:50 AM 162 Pettengill Hall ENG 143 A
Otim History of East Africa 11:00 AM – 11:55 AM 105 Olin Arts Center HIST 287 A
Otim The History of South Africa  2:40 PM –  4:00 PM 127 Pettengill Hall FYS 468 A
Ott Calculus II  1:10 PM –  2:30 PM 100 Hathorn Hall MATH 106 C
Ott Calculus II  2:40 PM –  4:00 PM 100 Hathorn Hall MATH 106 D
Peck The Holocaust in History 11:00 AM – 11:55 AM 208 Hedge Hall HIST 229 A
Pridgeon Intermediate Spanish II 11:00 AM – 11:55 AM 257 Pettengill Hall SPAN 202 A
Read Elementary French I  8:25 AM –  9:20 AM 413 Roger Williams Hall FRE 101 A
Reidy Theater Technology  8:00 AM –  9:20 AM 100 Pettigrew Hall THEA 132 A
Rice-DeFosse Intermediate French 11:00 AM – 11:55 AM 315 Roger Williams Hall FRE 201 A
Rice-DeFosse Oral French  9:30 AM – 10:50 AM 315 Roger Williams Hall FRE 205 A
Rocque Crime, Justice, and Society  8:00 AM –  9:20 AM 208 Hedge Hall SOC 211 A
Rocque Race, Crime, and Punishment  1:10 PM –  2:30 PM 116 Pettengill Hall SOC 395M A
Ross Calculus I  9:30 AM – 10:50 AM 104 Hathorn Hall MATH 105 B
Ross Calculus I  8:00 AM –  9:20 AM 104 Hathorn Hall MATH 105 A
Ruppert Advanced Japanese I  8:00 AM –  9:20 AM G63 Pettengill Hall JPN 401 A
Ruppert Indiv. and Society in E. Asia  2:40 PM –  4:00 PM 316 Roger Williams Hall ASIA 320 A
Saha Computational Physics  1:10 PM –  2:30 PM 225 Carnegie Science Hall PHYS 216 A
Saha The Living Planet 11:00 AM – 11:55 AM G54 Pettengill Hall FYS 462 A
Salter Coll: Modern Short Stories  8:00 AM –  9:20 AM G10 Pettengill Hall ENG 121L A
Salter Contemporary Comedy 12:05 PM –  1:00 PM 127 Pettengill Hall FYS 485 A
Tefft Econometrics  1:10 PM –  2:30 PM 227 Pettengill Hall ECON 255 A
Vecsey Holocaust on Stage  2:40 PM –  4:00 PM 305 Hathorn Hall FYS 447 A
Walker Prose of the Empire  9:30 AM – 10:50 AM 151 Pettengill Hall LATN 301 A
Whiting Classical Physics/Lab  9:30 AM – 10:50 AM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 B
Whiting Classical Physics/Lab  2:40 PM –  4:00 PM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 C
Whiting Classical Physics/Lab  8:00 AM –  9:20 AM 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 A
Wiesinger Intermediate Japanese I 12:05 PM –  1:00 PM 315 Roger Williams Hall JPN 201 A
Xu Atomic&MolecularStructure/Lab 12:05 PM –  1:00 PM 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A D

Class Time* Course Title Location* Course Instructor(s) Last Name(s)
 8:00 AM –  9:20 AM Advanced Japanese I G63 Pettengill Hall JPN 401 A Ruppert
 8:00 AM –  9:20 AM Anthropology of Race 200 Pettigrew Hall AMAN 207 A Lyon
 8:00 AM –  9:20 AM Atomic&MolecularStructure/Lab 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A A Mandeltort
 8:00 AM –  9:20 AM Autobiography in Germ Lit
(Please Note: Conducted Entirely in German)
316 Roger Williams Hall GER 252 A Kazecki
 8:00 AM –  9:20 AM Biostatistics 227 Pettengill Hall BIO 244 A Essenberg
 8:00 AM –  9:20 AM Calculus I 303 Hathorn Hall MATH 105 D Balcomb
 8:00 AM –  9:20 AM Calculus I 104 Hathorn Hall MATH 105 A Ross
 8:00 AM –  9:20 AM Cellular & Molecular Bio/Lab 113 Carnegie Science Hall BIO 242 A Kruse & Brogan
 8:00 AM –  9:20 AM Classical Physics/Lab 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 A Whiting
 8:00 AM –  9:20 AM Coll: Modern Short Stories G10 Pettengill Hall ENG 121L A Salter
 8:00 AM –  9:20 AM Community-Engaged Research ES 257 Pettengill Hall ENVR 417 A Eanes & Palin
 8:00 AM –  9:20 AM Crime, Justice, and Society 208 Hedge Hall SOC 211 A Rocque
 8:00 AM –  9:20 AM Cultural Anthropology 312 Pettengill Hall ANTH 101 A Kemper
 8:00 AM –  9:20 AM Field Geology in Maine/Lab 225 Carnegie Science Hall GEO 107 A Eusden
 8:00 AM –  9:20 AM Inorganic Chemistry 300 Dana Chemistry Hall CHEM 215 A Laurita
 8:00 AM –  9:20 AM Religion and Film 106 Hedge Hall REL 100 A Bruce
 8:00 AM –  9:20 AM Statistics (Please Note: Quiz today. Visitors please wait outside the classroom until 8:20) G18 Hedge Hall PSYC 218 A Douglass
 8:00 AM –  9:20 AM Theater Technology 100 Pettigrew Hall THEA 132 A Reidy
 8:00 AM –  9:20 AM What is Rhetoric? 301 Pettigrew Hall RFSS 100 A Kelley-Romano
 8:25 AM –  9:20 AM Elementary French I 413 Roger Williams Hall FRE 101 A Read
 8:25 AM –  9:20 AM Intro. to Contemporary France 315 Roger Williams Hall FRE 207 A Dauge-Roth
 8:25 AM –  9:20 AM Introduction to Logic G65 Pettengill Hall PHIL 195 A Ashwell
 8:25 AM –  9:20 AM Music Theory for Beginners 128 Olin Arts Center MUS 110 A Bolanos
 8:25 AM –  9:20 AM Revolutionary Black Atlantic G18 Roger Williams Hall HIST 294 A Hall
 8:25 AM –  9:20 AM The History of the Brain G54 Pettengill Hall FYS 478 A Castro
 9:00 AM – 10:50 AM Ceramic Design & Techniques 136 Olin Arts Center AVC 203 A Dewsnap
 9:30 AM – 10:50 AM Advanced Spanish 215 Roger Williams Hall SPAN 205 A George
 9:30 AM – 10:50 AM Atomic&MolecularStructure/Lab 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A B O’Loughlin
 9:30 AM – 10:50 AM Calculus I 104 Hathorn Hall MATH 105 B Ross
 9:30 AM – 10:50 AM Calculus II 303 Hathorn Hall MATH 106 E Balcomb
 9:30 AM – 10:50 AM Cellular & Molecular Bio/Lab 113 Carnegie Science Hall BIO 242 B Kruse & Brogan
 9:30 AM – 10:50 AM Classical Physics/Lab 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 B Whiting
 9:30 AM – 10:50 AM Elementary Latin I 116 Pettengill Hall LATN 101 A O’Higgins
 9:30 AM – 10:50 AM Genetics Conservation Biol/Lab 429 Carnegie Science Hall BIES 333 A Dearborn
 9:30 AM – 10:50 AM Intro to Dance Composition 74 Merrill Gymnasium DANC 151 A Fox
 9:30 AM – 10:50 AM Multivariable Calculus G50 Pettengill Hall MATH 206 A Montgomery
 9:30 AM – 10:50 AM Myth,Folklore&PopularCulture G65 Pettengill Hall ANRE 134 A Danforth
 9:30 AM – 10:50 AM Newtonian Mechanics 111 Carnegie Science Hall PHYS 211 A Lin
 9:30 AM – 10:50 AM Nineteenth-Century Amer Lit 162 Pettengill Hall ENG 143 A Osucha
 9:30 AM – 10:50 AM Oral French 315 Roger Williams Hall FRE 205 A Rice-DeFosse
 9:30 AM – 10:50 AM PrinMicroecon:Prices/Markets G52 Pettengill Hall ECON 101 A Lewis
 9:30 AM – 10:50 AM Prose of the Empire 151 Pettengill Hall LATN 301 A Walker
 9:30 AM – 10:50 AM Quantum Chemistry 219 Dana Chemistry Hall CHEM 301 A Cote
 9:30 AM – 10:50 AM What is Rhetoric? 300 Pettigrew Hall RFSS 100 B Kelley-Romano
11:00 AM – 11:55 AM Abnormal Psychology 300 Pettigrew Hall PSYC 235 A Douglass
11:00 AM – 11:55 AM Advanced Chinese 413 Roger Williams Hall CHI 401 A Miao
11:00 AM – 11:55 AM African American Popular Music 104 Olin Arts Center AAMU 249 A Chapman
11:00 AM – 11:55 AM Atomic&MolecularStructure/Lab 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A C Laurita
11:00 AM – 11:55 AM Beginning Japanese I 162 Pettengill Hall JPN 101 A Konoeda
11:00 AM – 11:55 AM Classical and Modern Optics 111 Carnegie Science Hall PHYS 373 A Gould
11:00 AM – 11:55 AM Cultural Anthropology 106 Hedge Hall ANTH 101 B Kemper
11:00 AM – 11:55 AM Ecology of Food and Farming 116 Pettengill Hall ENVR 221 A Aoki
11:00 AM – 11:55 AM Elementary Russian I 316 Roger Williams Hall RUSS 101 A Browne
11:00 AM – 11:55 AM Greek and Roman Myths G65 Pettengill Hall CMRE 218 A Maurizio
11:00 AM – 11:55 AM Hansberry and Baldwin  Pettigrew Hall FYS 494 A Nero
11:00 AM – 11:55 AM History of East Africa 105 Olin Arts Center HIST 287 A Otim
11:00 AM – 11:55 AM Inter Ger Language & Culture I 224 Roger Williams GER 201 A Cernahoschi
11:00 AM – 11:55 AM Intermediate French 315 Roger Williams Hall FRE 201 A Rice-DeFosse
11:00 AM – 11:55 AM Intermediate Spanish II 257 Pettengill Hall SPAN 202 A Pridgeon
11:00 AM – 11:55 AM Introduction to Logic G21 Pettengill Hall PHIL 195 B Ashwell
11:00 AM – 11:55 AM Introduction to Neuroscience 225 Carnegie Science Hall NSPY 160 A Castro
11:00 AM – 11:55 AM Race in Biomedical Science 305 Hathorn Hall FYS 496 A Harr
11:00 AM – 11:55 AM Real Analysis 303 Hathorn Hall MATH 301 A Jayawant
11:00 AM – 11:55 AM The Death of Democracy? 312 Pettengill Hall FYS 483 A Longaker
11:00 AM – 11:55 AM The Holocaust in History 208 Hedge Hall HIST 229 A Peck
11:00 AM – 11:55 AM The Living Planet G54 Pettengill Hall FYS 462 A Saha
11:00 AM – 11:55 AM The Making of the Atomic Bomb G50 Pettengill Hall FYS 488 A Mandeltort
11:00 AM – 11:55 AM Upper-Level Modern Chinese I G63 Pettengill Hall CHI 301 A Faries
11:00 AM – 11:55 AM Writing Spanish G18 Roger Williams Hall SPAN 210 A George
12:05 PM –  1:00 PM Advanced Spanish 314 Hathorn Hall SPAN 205 B Lopez
12:05 PM –  1:00 PM Atomic&MolecularStructure/Lab 119 Dana Chemistry Hall CHEM 107A D Xu
12:05 PM –  1:00 PM Contemporary Comedy 127 Pettengill Hall FYS 485 A Salter
12:05 PM –  1:00 PM Contemporary Russian I Commons (Russian Table) RUSS 401 A Browne
12:05 PM –  1:00 PM Cultures of Latin America G50 Pettengill Hall ANLS 238 A Lyon
12:05 PM –  1:00 PM Intermediate Chinese I 413 Roger Williams Hall CHI 201 A Miao
12:05 PM –  1:00 PM Intermediate Japanese I 315 Roger Williams Hall JPN 201 A Wiesinger
12:05 PM –  1:00 PM Intermediate Russian I Commons (Russian Table) RUSS 201 A Browne
12:05 PM –  1:00 PM Intermediate Spanish II G18 Roger Williams Hall SPAN 202 B George
12:05 PM –  1:00 PM Introductory Quantum Mechanics 225 Carnegie Science Hall PHYS 308 A Lundblad
12:05 PM –  1:00 PM Principles of Psychology G21 Pettengill Hall PSYC 101 A Borgella
12:05 PM –  1:00 PM Restoration Ecology 111 Carnegie Science Hall BIES 303 A Essenberg
12:05 PM –  1:00 PM Wildlife Diseases 305 Hathorn Hall FYS 486 A Dearborn
 1:05 PM –  3:00 PM Ceramic Design & Techniques 136 Olin Arts Center AVC 203 B Dewsnap
 1:05 PM –  4:00 PM Field Geology in Maine/Lab  Carnegie Science Hall GEO 107 A Eusden
 1:10 PM –  2:30 PM Calculus I 303 Hathorn Hall MATH 105 C Montgomery
 1:10 PM –  2:30 PM Calculus II 257 Pettengill Hall MATH 106 F Balcomb
 1:10 PM –  2:30 PM Calculus II 100 Hathorn Hall MATH 106 C Ott
 1:10 PM –  2:30 PM Classical Prose 127 Pettengill Hall GRK 201 A Maurizio
 1:10 PM –  2:30 PM Classical Prose:Advanced 127 Pettengill Hall GRK 301 A Maurizio
 1:10 PM –  2:30 PM Computational Physics 225 Carnegie Science Hall PHYS 216 A Saha
 1:10 PM –  2:30 PM Econometrics 227 Pettengill Hall ECON 255 A Tefft
 1:10 PM –  2:30 PM Electromagnetic Theory 321 Carnegie Science Hall PHYS 422 A Lin
 1:10 PM –  2:30 PM Intro Ger Language & Culture I 215 Roger Williams Hall GER 101 A Kazecki
 1:10 PM –  2:30 PM Linear Algebra 314 Hathorn Hall MATH 205 A Jayawant
 1:10 PM –  2:30 PM Maine: Environment and History G50 Pettengill Hall ESHI 301M A Hall
 1:10 PM –  2:30 PM Music Theory I 128 Olin Arts Center MUS 231 A Chapman
 1:10 PM –  2:30 PM People, Prose, and Programming 329 Pettengill Hall DCS 103 A Jadud
 1:10 PM –  2:30 PM Presidential Campaign Rhetoric 301 Pettigrew Hall RFSS 391B A Kelley-Romano
 1:10 PM –  2:30 PM Race, Crime, and Punishment 116 Pettengill Hall SOC 395M A Rocque
 1:10 PM –  2:30 PM Truth G10 Pettengill Hall FYS 481 A Dauge-Roth
 2:40 PM –  4:00 PM 9/11 in Literature and Film 200 Pettigrew Hall ENG 105 A Osucha
 2:40 PM –  4:00 PM Calculus II 100 Hathorn Hall MATH 106 D Ott
 2:40 PM –  4:00 PM Classical Physics/Lab 339 Carnegie Science Hall PHYS 107 C Whiting
 2:40 PM –  4:00 PM Galaxies and Cosmology 111 Carnegie Science Hall ASTR 202 A Diamond-Stanic
 2:40 PM –  4:00 PM Holocaust on Stage 305 Hathorn Hall FYS 447 A Vecsey
 2:40 PM –  4:00 PM Indiv. and Society in E. Asia 316 Roger Williams Hall ASIA 320 A Ruppert
 2:40 PM –  4:00 PM Linear Algebra 314 Hathorn Hall MATH 205 B Jayawant
 2:40 PM –  4:00 PM Optimal Control Theory 104 Hathorn Hall ECMA 342 A Murray
 2:40 PM –  4:00 PM Principles of Sociology G21 Pettengill Hall SOC 101 A Harr
 2:40 PM –  4:00 PM Sexual and Gender Minorities G50 Pettengill Hall GSPY 309 A Goodman
 2:40 PM –  4:00 PM Statistics 227 Pettengill Hall ECON 250 B Hughes
 2:40 PM –  4:00 PM The History of South Africa 127 Pettengill Hall FYS 468 A Otim
 4:15 PM –  7:00 PM Dance Repertory Performance 74 Merrill Gymnasium DANC 253 A Fox