Bates Welcomes the Gordon Research Seminar and Conference, July 26–Aug. 1, 2014

Saturday, July 26

SATURDAY

1:00 pm – 5:00 pm Arrival and Check-in

3:30 pm – 3:45 pm Introductory Comments by GRC Site Staff / Welcome by the GRS Conference Chair

3:45 pm – 4:30 pm Keynote Session, Discussion Leaders: Christopher Williams (Duke University) and Gary Gilliland (Janssen Research & Development)

3:45 pm – 4:15 pm John Kuriyan (UC Berkeley), “Structural Analysis of Signal Transduction Proteins”

4:15 pm – 4:30 pm Discussion

4:30 pm – 6:00 pm Poster Session I

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Upcoming Techniques in Structural Biology, Discussion Leaders: Arpita Goswarni (Centre for DNA Fingerprinting) and Elspeth Garman (University of Oxford)

7:30 pm – 7:45 pm Aaron Brewster (Lawrence Berkeley National Laboratory), “Indexing Amyloid Peptide Diffraction from Serial Femtosecond Crystallography: New Algorithms for Sparse Patterns”

7:45 pm – 7:50 pm Discussion

7:50 pm – 8:05 pm Monarin Uervirojnangkoorn (Stanford University), “Post-Refinement and Its Impact on Merged XFEL Data”

8:05 pm – 8:10 pm Discussion

8:10 pm – 8:25 pm Daniel Keedy (University of California), “Discovering Coupled Conformational Heterogeneity in Proteins by Multi-Temperature Crystallography”

8:25 pm – 8:30 pm Discussion

8:30 pm – 8:45 pm Andrew Malaby (UMass Medical School), “Size Exclusion Chromatography SAXS to Assess Multimeric and Allosteric States for GTPase Regulatory Proteins”

8:45 pm – 8:50 pm Discussion

8:50 pm – 9:05 pm Bradley Hintze (Duke University), “Hidden Hogsteens in the Data”

9:05 pm – 9:10 pm Discussion

9:10 pm – 9:25 pm TBA

9:25 pm – 9:30 pm Discussion

Sunday, July 27

SUNDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 11:00 am Overcoming Challenges in Structure Determination – Integrative Approaches and Complementary Methods, Discussion Leaders: Amit Das (Oak Ridge National Laboratory) and John Kuriyan (UC Berkeley)

9:00 am – 9:15 am Pawel Janowski (Rutgers University), “A Match Made in Heaven? Crystallographic Refinement in Phenix with the Amber Molecular Mechanics Force Field”

9:15 am – 9:20 am Discussion

9:20 am – 9:35 am Oleg Sobolev (Lawrence Berkeley National Laboratory), “Extending Phenix Tools for Low-Resolution Refinement Against Crystallographic and EM Data”

9:35 am – 9:40 am Discussion

9:40 am – 9:55 am Lina Malinauskaite (Aarhus University), “New Insights into the Transport Mechanism of the NSS Family”

9:55 am – 10:00 am Discussion

10:00 am – 10:15 am Ivan Campeotto (Imperial College London), “Structural and Mechanistic Insight into the Listeria monocytogenes Two-Enzyme Lipoteichoic Acid Synthesis System”

10:15 am – 10:20 am Discussion

10:20 am – 10:35 am TBA

10:35 am – 10:40 am Discussion

10:40 am – 10:55 am TBA

10:55 am – 11:00 am Discussion

11:00 am – 12:30 pm Poster Session II

Coffee will be served in the poster area from 11:00 am – 11:30 am

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 2:30 pm Beyond Graduate School: Academia vs. Industry, A Career Panel Featuring Mentors from both Academia and Industry

Discussion Leader: Jonathan Brooks-Bartlett (University of Oxford)

Mentors:

Elspeth Garman (University of Oxford)

Gary Gilliland (Janssen Research & Development)

John Kuriyan (UC Berkeley)

2:30 pm – 3:00 pm Evaluation Period

Fill in GRS Evaluation Forms

3:00 pm Seminar Concludes


2:00 pm – 9:00 pm Arrival and Check-in

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 7:40 pm Introductory Comments by GRC Site Staff

7:40 pm – 7:50 pm Welcome by the Chair, Anastassis Perrakis (The Netherlands Cancer Institute)

7:50 pm – 9:30 pm Structures for Understanding Cell Biology, Discussion Leader: Ana Gonzales (Stanford Synchrotron Radiation Lightsource)

7:50 pm – 8:30 pm John Kuriyan (UC Berkeley), “Structural Mechanisms in Protein Kinase Switching”

8:30 pm – 8:40 pm Discussion

8:40 pm – 9:20 pm Randy Read (University of Cambridge), “Insights from Difficult Structure Determinations”

9:20 pm – 9:30 pm Discussion

Monday, July 28

MONDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

8:30 am Group Photo

9:00 am – 12:30 pm X-Ray Free Electron Lasers on the Move, Discussion Leader: Ilme Schilchting (University of Heidelberg)

9:00 am – 9:35 am TBA

9:35 am – 9:45 am Discussion

9:45 am – 10:15 am Coffee Break

10:15 am – 10:50 am Aina Cohen (Stanford Synchrotron Radiation Lightsource), “Goniometer-Based Diffraction Studies of Single Crystals at LCLS”

10:50 am – 11:00 am Discussion

11:00 am – 11:35 am Graeme Winter (Diamond Light Source), “DIALS: Diffraction Integration for Advanced Light Sources”

11:35 am – 11:45 am Discussion

11:45 am – 12:20 pm John Spence (NSF BioXFEL Science and Technology Center), “The NSF BioXFEL STC – Projects and New Ideas”

12:20 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm New Instruments and Ideas for Diffraction Experiments, Discussion Leader: Thomas Schneider (EMBL Hamburg)

7:30 pm – 8:00 pm Gwyndaf Evans (Diamond Light Source), “Approaching Submicron Macromolecular Crystallography with Synchrotron Radiation”

8:00 pm – 8:10 pm Discussion

8:10 pm – 8:40 pm Bob Fischetti (Gm/CA – Argonne National Laboratory), “Crystallography Opportunities on 4th Generation Storage Ring Synchrotron Radiation Sources”

8:40 pm – 8:50 pm Discussion

8:50 pm – 9:20 pm Flora Meilleur (North Carolina State University), “IMAGINE: Locating Hydrogen Atoms in Enzymes Using Neutron Protein Crystallography”

9:20 pm – 9:30 pm Discussion

Tuesday, July 29

TUESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm Growing Crystals for the New Generation Experiments, Discussion Leader: Janet Newman (CSIRO)

9:00 am – 9:35 am John Hunt (Columbia University), “Rational Engineering of Improved Protein Crystallization”

9:35 am – 9:45 am Discussion

9:45 am – 10:15 am Coffee Break

10:15 am – 10:50 am Jose Antonio Marquez (EMBL Grenoble), “Integrated Crystallization and X-Ray Data Collection: Automated Crystal Mounting and Processing”

10:50 am – 11:00 am Discussion

11:00 am – 11:35 am Michael Duszenko (University of Tuebingen), “In Vivo Crystal Formation in SF9 Insect Cells and Their Structural Analysis”

11:35 am – 11:45 am Discussion

11:45 am – 12:20 pm Joseph Luft (Hauptman-Woodward Medical Research Institute), “Methods for the Rapid Detection and Optimization of Submicron Crystals”

12:20 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm From Diffraction Data to Density Maps, Discussion Leader: Paul Adams (Lawrence Berkeley Lab)

7:30 pm – 8:00 pm Clemens Vonrhein (Global Phasing Ltd), “Data Collection on Modern Synchrotrons: Strategies and Data Processing Revisited”

8:00 pm – 8:10 pm Discussion

8:10 pm – 8:40 pm Airlie McCoy (University of Cambridge), “The Expected LLG in Action”

8:40 pm – 8:50 pm Discussion

8:50 pm – 9:20 pm Brent Nannenga (Janelia Farm), “Protein Structure Determination by MicroED”

9:20 pm – 9:30 pm Discussion

Wednesday, July 30

WEDNESDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm From Density Maps to Structural Models, Discussion Leader: Sean McSweeney (Brookhaven National Laboratory)

9:00 am – 9:35 am Tom Terwilliger (Los Alamos National Laboratory), “Solving Structures with Weak Molecular Replacement or Anomalous Signal”

9:35 am – 9:45 am Discussion

9:45 am – 10:15 am Coffee Break

10:15 am – 10:50 am Garib Murshudov (MRC-LMB), “Tools for Refinement of Low Resolution Crystal Structures and Fitting into EM Maps”

10:50 am – 11:00 am Discussion

11:00 am – 11:35 am Paul Emsley (MRC-LMB), “Low Resolution and EM Model-Building with Coot”

11:35 am – 11:45 am Discussion

11:45 am – 12:20 pm Gerard Kleywegt (PDBe, EMBL-EBI), “The Wonderful World of Structure Archiving – What’s Happening and What’s Next”

12:20 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:00 pm – 7:30 pm Business Meeting: Nominations for the Next Vice Chair; Fill in Conference Evaluation Forms; Discuss Future Site and Scheduling Preferences; Election of the Next Vice Chair

7:30 pm – 9:30 pm Scattering Methods, Discussion Leader: Dmitri Svergun (EMBL Hamburg)

7:30 pm – 8:00 pm Peter Zwart (Lawrence Berkeley National Laboratories), “Fluctuation Scattering”

8:00 pm – 8:10 pm Discussion

8:10 pm – 8:40 pm Michal Hammel (Lawrence Berkeley National Laboratory), “SAXS, Crystallography and Computation: Accurate Structures, Conformations and Assemblies”

8:40 pm – 8:50 pm Discussion

8:50 pm – 9:20 pm Meindert Lamers (MRC-LMB), “The Bacterial DNA Replication Machinery: A Combined SAXS and EM Study”

9:20 pm – 9:30 pm Discussion

Thursday, July 31

THURSDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am – 12:30 pm New Cool Methods and Hot New Structures, Discussion Leader: Elspeth Garman (University of Oxford)

9:00 am – 9:15 am TBA (Selected Poster Presentation)

9:15 am – 9:20 am Discussion

9:20 am – 9:35 am TBA (Selected Poster Presentation)

9:35 am – 9:40 am Discussion

9:40 am – 9:55 am TBA (Selected Poster Presentation)

9:55 am – 10:00 am Discussion

10:00 am – 10:30 am Coffee Break

10:30 am – 10:45 am TBA (Selected Poster Presentation)

10:45 am – 10:50 am Discussion

10:50 am – 11:05 am TBA (Selected Poster Presentation)

11:05 am – 11:10 am Discussion

11:10 am – 11:25 am TBA (Selected Poster Presentation)

11:25 am – 11:30 am Discussion

11:30 am – 11:45 am TBA (Selected Poster Presentation)

11:45 am – 11:50 am Discussion

11:50 am – 12:05 pm TBA (Selected Poster Presentation)

12:05 pm – 12:10 pm Discussion

12:10 pm – 12:25 pm TBA (Selected Poster Presentation)

12:25 pm – 12:30 pm Discussion

12:30 pm Lunch

1:30 pm – 4:00 pm Free Time

4:00 pm – 6:00 pm Poster Session

6:00 pm Dinner

7:30 pm – 9:30 pm Structural Biology Accelerating Drug Development, Discussion Leader: Lisa Keefe (IMCA-CAT, Argonne National Laboratory)

7:30 pm – 8:00 pm Giovanna Scapin (Merck USA), “Structural Chemistry and Drug Discovery at Merck”

8:00 pm – 8:10 pm Discussion

8:10 pm – 8:40 pm Adnane Achour (Karolinska Institute), “Structural Basis Underlying Increased TCR Recognition”

8:40 pm – 8:50 pm Discussion

8:50 pm – 9:20 pm Gary Gililland (Janssen Research & Development), “Integrating Structural Biology into Antibody Engineering”

9:20 pm – 9:30 pm Discussion

Friday, Aug. 1

FRIDAY

7:30 am – 8:30 am Breakfast

9:00 am Departure