Endowed Fund Gifts

Bates is deeply grateful to endowed fund donors, whose gifts support the enduring strengths and essential mission of the college. The honor roll recognizes alumni, parents, faculty, staff, students, friends, corporations and foundations who made gifts to Bates from July 1, 2016 through June 30, 2017.

  1. Garnet Circle - 5 or more consecutive years of giving
  2. Mount David Society-level gifts Learn more
  3. Both of the above
Anonymous Financial Aid Fund
  1. Anonymous (2)
The Abbott-Hall Scholarship Fund
  1. Richard L. Hall HC'41, P'73
  2. Stephen V. Lee and Mary Ann Lee
The Aghababian-Wicks Family Fund for Financial Aid
  1. Bruce W. Wicks '74 and Victoria Aghababian Wicks '74, P'04, P'08
The Alison R. Bernstein P'09 Scholarship Fund
  1. Lisa B. Barry '77 and James E. Gale
  2. Andrea Conklin Bueschel '90
  3. Geraldine M. FitzGerald '75
  4. Scott D. Freeman '85 and Kristine Falvey Freeman '86, P'16, P'18, P'21
  5. Freeman Family Foundation
  6. Lumina Foundation
  7. Mark D. Mandel '89 and Michele R. Mandel
  8. Jamie P. Merisotis '86 and Colleen O'Brien
  9. John T. Rossello Jr. and Mary Jane Rossello
  10. Catharine R. Stimpson LL.D.'90
An Endowed Professorship for Digital and Computational Studies
  1. Anonymous (2)
  2. Michael W. Bonney '80 and Alison Grott Bonney '80, P'09, P'12, P'15
  3. Bonney Family Foundation, Inc.
  4. Capital Group Companies
  5. Jonathan B. Frank '89 and Tena Fishman Frank '89
  6. Frank Family Foundation
Andrea Conklin Bueschel '90 Endowed Fund for Financial Aid
  1. Andrea Conklin Bueschel '90
  2. Spencer Foundation
The Androscoggin Scholarship Fund
  1. Eileen B. Carbonneau '78
  2. Thomas A. Guthrie '81 and Denise I. Blanchette '83
  3. Jon Oxman and Marjorie J. Oxman
  4. Renaissance Charitable Foundation
  5. Stephen W. Sawyer and Patricia Sawyer
  6. Edward Z. Walworth and Candace C. Walworth
The Ann and Charles Bucknam '53 Scholarship Fund
  1. Edward H. Bucknam '87 and Dana Michelle L. Bucknam
The Anthol/Mantyla Family Scholarship Fund
  1. Joyce E. Mantyla '65
The Anthony B. and Raeflyn R. Pelliccia Fund for Student Research
  1. Joseph G. Pelliccia and Patricia A. Pelliccia
The Arden Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
  2. Peter J. Friedman '92 and Marjorie (Kitty) Northrop Friedman '95
The Arlene L. and William M. Harris Scholarship Fund
  1. Wendy Harris Garber '89 and Richard Garber
  2. Burton M. Harris '59 and Shirley D. Harris P'89, GP'16, GP'20
  3. J & D Barry Pittsfield Associates LLC
Arthur P. and Carrie M. Hopkins Scholarship Fund
  1. Carolyn H. Burke HC'49
The Barbara and Raymond Welbourn Scholarship Fund
  1. Martha Welbourn Freeman '75 and John Freeman
  2. The Peter and Elizabeth Tower Foundation
  3. David M. Welbourn '71 and Lynn Bitzer Welbourn '71
Barbara M. Doane '54 Memorial Scholarship Fund
  1. Barbara M. Doane '54 (d)
  2. Estate of Barbara Doane '54
The Barbara M. Doane '54 Scholarship Fund
  1. Barbara M. Doane '54 (d)
  2. Estate of Barbara Doane '54
Barbara Varney Randall '46 Memorial Scholarship
  1. Estate of Barbara Varney Randall '46
  2. Barbara Varney Randall '46 (d)
The Barefoot Family Scholarship Fund
  1. John R. Barefoot II '92
  2. UBS Financial Services, Inc.
Batchelder Johnson Scholarship Fund
  1. Pamela Batchelder Johnson '91 and Robert H. Johnson Jr.
Bates College Memorial Endowed Scholarship Fund
  1. David H. Kaplan and Helen B. Kaplan
  2. Kenneth E. Spalding '73 and Susanne G. Spalding
The Bates Outing Club Support Fund
  1. Nathan Z. Diplock '17
  2. Judith A. Marden '66
  3. Kenneth E. Spalding '73 and Susanne G. Spalding
  4. Margaret S. Ziegler '64
Benjamin E. Mays Scholarship
  1. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'16
  2. Nellie Mae Education Foundation, Inc.
  3. William H. Tucker '67 and Monica Drozd
Bernard R. Carpenter Employee Emergency Fund
  1. Bates College Staff Association
  2. Geoffrey S. Swift and Margaret B. Swift
Bert Andrews Room Equipment Fund
  1. Ruth Andrews Morris '72 and James W. Morris
Bertha M. Bucklin Scholarship Fund
  1. Bertha M. Bucklin '40 (d)
  2. Estate of Bertha M. Bucklin '40
The Blanche and Walden Hobbs '18/'18 and William F. Hobbs '54 Scholarship Fund
  1. Cynthia M. Hobbs '81 and Edmond Chaffee
The Bonney Family Fund
  1. Michael W. Bonney '80 and Alison Grott Bonney '80, P'09, P'12, P'15
  2. Bonney Family Foundation, Inc.
Brian H.Wells '97 and Meghan L. Wells (Gullette) '98 Scholarship
  1. UBS Financial Services, Inc.
  2. Brian H. Wells '97 and Meghan L. Gullette-Wells '98
The Bryant C. Gumbel '70 Fund
  1. Bryant C. Gumbel '70, LL.D.'86 and Hilary Q. Gumbel
The Bushmiller/Cacozza Family Endowed Scholarship Fund
  1. Ann E. Bushmiller '79 and Albert Cacozza Jr. P'17
The Carol L. Stark '72 Endowment for Summer Language Study
  1. Jack L. Markey HC'72
  2. Eliza H. Stark P'72
Carolyn H. Burke HC'49 Scholarship Fund
  1. Carolyn H. Burke HC'49
The Charles and Melinda Bracken Scholarship Fund
  1. Charles H. Bracken Jr. '76 and Melinda Chace Bracken '76, P'05
Charles Everett Whipple Book Fund
  1. Estate of Charles E. Whipple III '34
  2. Charles E. Whipple II '34 (d)
The Charles Hunt Kirschbaum Scholarship Fund
  1. Reeven J. Elfman '83 and Lisa Harvie McIlwain '83
The Charles R. Harms, M.D., '38 Scholarship Fund
  1. Heidi Harms Remy '74 and George D. Remy
The Chester and Louise Mosman Fund
  1. Gail M. McDonald and Paul McDonald
Christopher G. Keller '90 Scholarship Fund
  1. Diane G. Keller P'90
  2. Youngstown Foundation
Class of 1941 Scholarship
  1. Dorothy Dole Johnson '41
Class of 1959 Scholarship
  1. David A. Walsh '59 and Rachel S. Walsh
Class of 1997 Endowed Scholarship
  1. Anonymous (2)
  2. Sarah E. Standiford '97
The Class of 2000 Endowment for Community Service Fund
  1. Amanda L. Petteruti '00 and Gregory Sullivan
The Colony Family Professorship
  1. George F. Colony and Ann B. Colony P'12, P'17
David Nash Baseball Award
  1. John W. Lanza Sr. '67 and Diana Lanza P'91
  2. Ruth B. Leahey HC'52, P'86, P'88
The David O. and Carol H. Boone Scholarship Fund
  1. David O. Boone '62 and Carol Huntington Boone '63, P'87
The Deacon Family Scholarship
  1. Ross I. Deacon '59 and Pauline M. Guenette P'89
  2. Paulette E. Fittshur and Steven G. Fittshur
  3. Paul R. Guenette '89 and Tricia Guenette
Dean James L. Reese Scholarship Fund
  1. Vaibhav Bajpai '07
  2. Piyapriya de Silva '99 and Ana de Silva
  3. Minoo Malek Saghri '81 and Faraj Saghri
  4. Ashley N. Serrao '08
Deborah Radding Zawalich '74 and Richard C. Zawalich'75 Endowed Scholarship
  1. Richard C. Zawalich '75 and Deborah Radding Zawalich '74
Dennis and Jo-Linda Keith Endowed Fund for Chemistry Research
  1. Dennis D. Keith '65 and Jo-Linda L. Keith
The Dr. Jason M. Tanzer Fund
  1. Jason M. Tanzer '59 and Lois B. Tanzer
Elaine G. and Weston L. Bonney '50 Family Fund
  1. Weston L. Bonney '50 and Elaine G. Bonney P'80, P'81, GP'09, GP'12, GP'15
The Elizabeth Barry and Helen Gale Endowed Fund for Purposeful Work Internships
  1. Lisa B. Barry '77 and James E. Gale
  2. Barry Gale Living Trust
Elizabeth Kalperis Chu '80, P'12 and J. Michael Chu '80, P'12 Endowed Fund
  1. J. Michael Chu '80 and Elizabeth Kalperis Chu '80, P'12
  2. JMC Investments, Inc.
The Ellis W. Cole Scholarship Fund
  1. Jennifer Guckel Porter '88 and Edward S. Porter P'15
The Erik O. Jarnryd '87, P'18, P'19 and Susanne Morrison Jarnryd '87, P'18, P'19 Unrestricted Endowed Fund
  1. Erik O. Jarnryd '87 and Susanne Morrison Jarnryd '87, P'18, P'19
The Ernest P. Muller Book Fund
  1. Christine Holden
The Ernest P. Muller Scholarship Fund
  1. Leon and Hanna Zanger Foundation
  2. Ellen Muller Leonard '71 and Thomas Leonard
  3. Jonathan A. Zanger '79 and Jodi Tan
The Evelyn Everett and C. Everett Woodman '25 Scholarship Fund
  1. Thomas G. Woodman '53, P'80, GP'12
The Fine Family Scholarship
  1. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
The Frank and Ruth Glazer Music Scholarship Fund
  1. Estate of Frank Glazer
  2. Frank Glazer D.F.A.'11 (d)
  3. Candice Poiss Murray '92 and Jim Murray
  4. David A. Ross
Frederick Dennis and Clara Royden Hayes Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
  2. Patricia Hayes O'Donnell '67 and Patrick J. O'Donnell P'02
The Frederick W. Schultz '68 and Kathleen Simmons Schultz '68 Fund
  1. Frederick W. Schultz III '68 and Kathleen Simmons Schultz '68
The Friends of Chicago Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
Gene Alan Clough Fund for Science Education
  1. Anonymous (2)
  2. Stuart B. Abelson '97
  3. Arronson Foundation
  4. Andrew G. Baker '91 and Melissa Baldwell
  5. Benevity
  6. Marco E. Black '92 and Wendy Brogan Black
  7. Kristen L. Brock '03 and Aaron Truax
  8. Sarah G. Bumbarger '08
  9. James A. Byrnes '05
  10. Alexander W. Connor '08
  11. Sarah K. Coulter '96 and Jeffrey Dormer
  12. DonateWell
  13. Timothy J. Gagne '01 and Lila H. Solomon '01
  14. Timothy G. Jones '03
  15. Lundat D. Kassa '13
  16. Jeffrey S. Kazin '04
  17. Michael E. Kitces '00 and Eleanor Lee Kitces '00
  18. Kenneth H. Kolb '98
  19. Christina E. Kratzman '11
  20. Thomas P. LeBosquet Jr. and Suellen E. LeBosquet P'97
  21. Shawna-Kaye G. Lester '08
  22. Kara Banigan Mertz '03 and Gregory M. Mertz
  23. Caleb C. Noblitt '03
  24. Christian S. Ross '05
  25. David M. Silverman '99 and Ana R. Davis '99
  26. Jamie J. Silverman '07
  27. Dillon B. Tung '09
  28. Barnabas B. Wickham '94 and Kathryn Ganley Wickham '94
  29. Catherine A. Wilson '10
General Unrestricted Endowment
  1. Gladys Bovino Dunn '51, HC'50
  2. Robert E. Dunn '50, L.H.D.'99 (d)
  3. Frederick P. Elliott and Elizabeth K. Elliott P'08
  4. Jungclaus-Campbell Co., Inc.
  5. James R. Ledley '69 and Susan Ledley
  6. Alysia Wurst Love '97
  7. Carole A. Martin '73 and John E. Creeden
  8. Reto N. Morosani '02
  9. F. Timothy Nagler and Nancy Nagler P'05
  10. Judith Lanouette Nicholson '67
  11. Avon Cheel Oakes '50, P'79
  12. Stefan J. Palmer Jr. '99 and Kathleen C. Palmer
  13. Anita Adams Potts '57, P'94
  14. David H. Rabinowitz '05
  15. Richard S. Waxman '69 and Susan H. Waxman
  16. Christopher White and Jennifer Greenman P'19
The Geoffrey Suess Law Traveling Scholarship
  1. John E. Darrow '59
  2. Eric A. Gordon
  3. Fred P. Hall and Marilyn H. Hall
  4. Richard H. Huleatt and Susan H. Huleatt P'02, P'08
George and Dorothy Healy International Scholarship
  1. Kenneth J. Eisner '71
  2. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'16
  3. Nellie Mae Education Foundation, Inc.
George E. Ladd, Jr. Scholarship Fund
  1. Helen and George Ladd Charitable Corporation
  2. Lincoln Filene Ladd and Gloria Williams Ladd
The Geraldine D. Smith '24 Scholarship Fund
  1. Estate of Geraldine D. Smith '24
  2. Geraldine D. Smith '24 (d)
Gertrude Conlon Swanson Fund
  1. Rebecca R. Swanson Conrad '82 and Austin H. Conrad
Gertrude L. McCue Endowed Scholarship Fund
  1. Marian McCue
The Gillespie Family Endowed Fund for Financial Aid
  1. John D. Gillespie '80 and Andrea V. Borden P'13, P'18
The Gorayeb Family Fund for Equity and Diversity
  1. Christopher J. Gorayeb '80 and Joan J. Gorayeb P'20
  2. Gorayeb & Associates, P.C.
Gracie Hall '46 and John W. Stone Scholarship Fund
  1. Estate of Gracie M. Stone '46
  2. Gracie Hall Stone '46 (d)
The Grant S. Lewis' 62 and Shari Lewis Thompson HC'62 Scholarship Fund
  1. John C. Baldwin '67 and Marika Ostendorf
  2. General Electric Foundation
  3. Alan M. Lewis '67 and Susan S. Lewis
  4. Richard K. Parker '62
The Gregory A. Ehret '91 and Barbara L. Ehret Unrestricted Endowed Fund
  1. Gregory A. Ehret '91 and Barbara L. Ehret
Hatch-Matheson Scholarship Fund
  1. Andrea J. Hatch P'87
  2. Mark J. Hatch '87 and Anne S. Hatch
The Hayes-Kinsel Scholarship Fund
  1. Arthur A. Hayes '60 and Sara Kinsel Hayes '61
Helene Hirshler Book Fund
  1. Linda Hathaway Fisher Bunza '68 and Geoffrey J. Bunza
Henry '16 and George Steckel '19 Fund
  1. Joph Steckel and Beth K. Zadek P'16, P'19
The Herbert Twombly '46 and Ruth Crowell Knight Scholarship Fund
  1. Herbert T. Knight '46 and Doris A. Knight
Hollis Scholarship
  1. Peter B. Hollis '63 and Susan A. Hollis
The Hope Grant Reynolds Scholarship
  1. Grant C. Reynolds '57 and Jo Trogler Reynolds '58
Howard and Gail Loeb Kunreuther Endowed Fund for Faculty Research in Economics
  1. Howard C. Kunreuther '59 and Gail L. Kunreuther
The Jack Pribram and George Ruff Fund for Student Research
  1. Steven M. Girvin '71 and Diane D. Girvin
  2. John K. Pribram and Hope B. Pribram
The James and Erika O'Brien Scholarship Fund
  1. James F. O'Brien Jr. '91 and Erika Kristin H. O'Brien
The James D. Blum Fund for Foreign Study
  1. Marian S. Blum P'80
James G. Wallach '64 Unrestricted Fund
  1. Leonard S. Gruenberg Jr. and Jennifer Gruenberg
The James H. Goldsmith '87 Memorial Scholarship Fund
  1. Larry Fox and Gail Baum
  2. Elizabeth Fisher Goldsmith '88
  3. Philip W. Goldsmith and Carol Goldsmith P'87
  4. Jewish Federation Foundation of Greater Rhode Island
  5. Carol Radin
  6. Robert Starr and Joyce Starr
The James P. Murphy '69 Scholarship Fund
  1. Michael D. Fox '69 and Janet Fox
  2. Joseph M. Hochadel P'05
  3. David C. King '69 and Miriam J. King
  4. John F. Ladik '67 and Joan P. Ladik
  5. Thomas E. Lopez '69 and Nancy H. Lopez P'04
  6. Jack R. McBride '69 and Donna McBride
  7. Jeffrey D. Sturgis '69 and Susan F. Sturgis P'93
  8. Bruce G. Winslow '68 and Kathleen Winslow
  9. Janet Swallow Young '69 and Ronald D. Young
James W. Carignan '61 and Sally Larson Carignan '62 Fund for Community Programs
  1. Stephen B. Bishop '61 and Joan R. Bishop
  2. Sally Larson Carignan '62, HC'61, P'95
  3. Sally Marshall Corngold '62 and Richard F. Corngold
  4. Nicholas P. Helides '78
  5. Lee E. Larson '59 and Katherine P. Larson
The Jane '37 and Milton L. Lindholm '35 Scholarship Fund
  1. David R. Ault '57 and Norine Ault P'85
  2. Robert C. Hood '63 and Terry Hood
The Jane A. Downing '65 Scholarship Fund
  1. Jane A. Downing '65
Jane Costello Wellehan '60 Endowment Fund
  1. Maine Community Foundation
  2. Jane Costello Wellehan '60, GP'18, GP'21
The Jane Scheuermann Scott '47 Scholarship Fund
  1. David Beddow and Sue Beddow
  2. Gregg M. Lynam
  3. Sally McCraven
  4. Robert L. Scheuermann and Marie Scheuermann
The Jean P. Wilson '81, P'05, P'13 and John S. Roberts P'05, P'13 Unrestricted Endowed Fund
  1. Jean P. Wilson '81 and John S. Roberts P'05, P'13
The Joanna T. Skilogianis '86 Scholarship Fund
  1. Claude Desjardins and Jane C. Desjardins P'88
The Joanne Lindberg and Glenn W. Lindberg '55 Endowed Scholarship Fund
  1. Glenn W. Lindberg '55
The John and Sally Kelsey Prize for Neuroscience Student Research
  1. Robin L. Bitner '95 and Scott Sanchez
  2. Amy B. Douglass and Louis O. Douglass
  3. H.M. Bitner Charitable Trust
  4. Michael Sargent
  5. Ellen Johnson Willmore '96 and Charles Willmore
The John B. Lawton Jr. '60 and Nancy A. Luther Lawton '62 Fund
  1. William R. Dewey IV '88 and Susan Luther Dewey '88
The John Nolen Durkin '15 Scholarship Fund
  1. Dolmen Design Group, Inc.
  2. Frederick W. Durkin '11
  3. Thomas Durkin and Susan Durkin
  4. Timothy J. Durkin and Mary E. Durkin P'11, P'12, P'15
  5. Meaghan Flanigan
  6. Olivia Frank
  7. Lawrence M. Guinee Jr. '15
  8. Grant Gustafson and Jennifer Gustafson
  9. Katherine E. McGrath
  10. Gregg M. Mikolaities and Anne Mikolaities
  11. Ryan Moores
  12. Frederick S. Tomaino and Elizabeth J. Tomaino P'15
John R. Cole Prize for Outstanding Achievement in History
  1. Derek D. Anderson '85 and Marty Claussen
John R. Fuller Scholarship Fund
  1. Colin M. Fuller '69 and Robin K. Fuller P'00, P'18
The John R. Hester '75 Endowment Fund
  1. John R. Hester '75
The John T. Rossello Jr. and Mary Jane Rossello Endowed Fund for Financial Aid
  1. John T. Rossello Jr. and Mary Jane Rossello
The John Tagliabue Poetry Fund
  1. Catherine Hatton Attig '78 and John Attig
  2. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
The John Winston Levinson and Elizabeth Winston Levinson Scott Scholarship Fund
  1. Elinor Levinson Hood and James N. Hood
Jou S. and Mabel Tchao Scholarship
  1. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'16
The Judith Magyar Isaacson '65 Memorial Scholarship Fund
  1. M. Patricia Morse '60
Kate J. Anthony Scholarship Fund
  1. William C. Hiss '66 and Colleen J. Quint '85, P'16
  2. Nellie Mae Education Foundation, Inc.
The Kechejian Family Scholarship Fund
  1. Highland Surgical Associates, LLC
  2. Gregory J. Kechejian '80
Keeler Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
The Kelley Family Fund for Purposeful Work Internships
  1. Mark Kelley and Sheila Kelley P'19
Lavinia Miriam Schaeffer Scholarship
  1. Frank Antonacci
  2. Phyllis L. Barmak
  3. Morton J. Edelman and Regina Edelman
  4. Timothy Gilroy
  5. Vivienne Sikora Gilroy '48
  6. John J. Kenny Jr. and Mary B. Hogan P'18
  7. Bohdan Lukaschewsky and Lynn Lukaschewsky
  8. David W. Pickering
  9. August G. Salvatore
  10. Margaret J. Stephens
  11. Susan Stock
  12. Carole Urbanski
Maine Scholarship Fund
  1. Weston L. Bonney '50 and Elaine G. Bonney P'80, P'81, GP'09, GP'12, GP'15
  2. Susan Hellen Fitzgerald '73 and William Fitzgerald
  3. Richard A. Franks '73 and Suzan L. Franks
  4. John T. Gorman Foundation
  5. Steven H. Mortimer '72 and Alice R. Ruvane P'95
The Mandel Family Fund for Financial Aid
  1. Mark D. Mandel '89 and Michele R. Mandel
Marion T. Burke Scholarship Fund
  1. Carolyn H. Burke HC'49
Marsilius Scholarship Fund
  1. Kathy Marsilius Bourque '79, P'13, P'16
  2. Essex County Community Foundation
Mary Frances Turner '49 Scholarship
  1. Mary Frances Turner-Harrington '49 and Garth Turner-Harrington P'82
The Mary Henderson Pressman '78, P'10 and Ronald R. Pressman P'10 Endowed Fund for Financial Aid
  1. Greater Kansas City Community Foundation
  2. Mary Henderson Pressman '78 and Ronald R. Pressman P'10
The Mary Jane Wolever Sadler Endowment Fund
  1. John E. Sadler Jr. and Ami Sadler P'87, P'90
The Matthew David Arciaga '93 Scholarship Fund
  1. Terrence M. Burgess '93 and Sarah Burgess
  2. Christopher A. Comrack '93 and Alexis Gentile Comrack '93
  3. Alexander C. Dyer '93 and Sibylle Dyer
  4. Ernst and Young
  5. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
  6. Brandon Sutcliffe '93
The McGinty Faculty Research Fund
  1. Sarah Myers McGinty '67
The Men's Lacrosse Endowment Fund
  1. Christopher S. Buckley '01
  2. Patrick J. Gaughan '02 and Gillian N. Gaughan
  3. Lawrence A. Geller and Gillian H. Geller P'09
  4. David C. Knortz and Noreen T. Knortz P'09
  5. George B. McReddie and Lisa N. McReddie P'16
  6. Michael R. Medeiros '08
  7. Matthew J. Winterle '02
The Michael F. and Ruth M. Keenan Scholarship Fund
  1. James F. Keenan '61 and Sandra Keenan P'85
Michael F. Hogan '85 Unrestricted Endowed Fund
  1. Michael F. Hogan '85 and Robert M. Panessiti
The Milliken Wade Family Fund
  1. Robert G. Wade Jr. '50 and Shirley K. Wade
Milton L. Lindholm Scholar-Athlete Award
  1. Robert C. Pool '70 and Regina W. Pool
The Morse Family Scholarship Fund
  1. M. Patricia Morse '60
The Nadler Family Scholarship Fund
  1. Michael B. Nadler '10 and Taylor A. Cook '11
The Nancy Lofstedt Clayton '53 Library Fund
  1. Ronald Clayton '53 and Dorothy Pierce Morris '52, P'79, P'81
The Norman E. Bowie '64 Scholarship Fund
  1. Norman E. Bowie '64 and Maureen Burns-Bowie
Nowell Blake Family Scholarship
  1. Benevity
  2. Wendy Blake Nitsos '82 and James A. Nitsos
The Oren B. Cheney Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
  2. James F. Callahan Jr. '65 and Elsa H. Callahan
Paul N. Carpenter '33 Scholarship
  1. Anonymous (1)
The Pellicani Family Endowment
  1. Linda Pellicani McClane and Michael McClane
  2. Network For Good
Percy D. Wilkins Mathematics Award
  1. Anonymous (1)
The Peter and Diana Merisotis Endowed Scholarship Fund
  1. Lumina Foundation
  2. Jamie P. Merisotis '86 and Colleen O'Brien
Peter M. Goodrich '89 Scholarship Fund
  1. Willard C. Beckmann '89 and Anne Baldwin Beckmann '89
The Philip J. Otis Endowment
  1. Lauren K. Fine '93 and Michael Singer
Plavin-Sakolsky Endowment for Dance
  1. Harry E. Angelides and Julia Angelides
  2. Marjorie Solomon Baker '70
  3. Amy E. Burkhardt '04
  4. James S. Burkhardt and Madeline E. Burkhardt P'04
  5. Kenneth A. Caplan and Debra L. Caplan
  6. Alison Oakes Charbonnier '92 and Peter Charbonnier
  7. Susan E. Ciampa '72 and Demetri Sklivas
  8. Thomas B. Colby '86 and Kathryn Haas Colby '87
  9. Christopher M. Cooper '97 and Erin E. Gottwald '98
  10. Ellen V. Crosby '77 and James Leonard
  11. Ellen Weiss Falkner '83 and Douglas Falkner
  12. Steven M. Fisch and Karyl R. Fisch
  13. Geraldine M. FitzGerald '75
  14. Lynda P. Fitzgerald '79 and Jeffrey Fitzgerald
  15. Amy S. Gordon '79
  16. Robert C. Grieshaber
  17. JoAnn V. Haeberle '77
  18. Linnea Haworth Hallee '70 and Alan P. Hallee
  19. James A. Hurley '91 and Rachel L. Segall '91, P'20
  20. Danno S. Hynes and Stacy E. Hynes
  21. David W. Iverson P'01
  22. Melissa B. Jacques
  23. Charles B. Kenyon '72 and Deborah K. Kenyon P'15
  24. Susan Bove Kinney '78 and Robert O. Kinney
  25. Jessica Lauria
  26. Maureen Kane Smith Consulting LLC
  27. Kathleen T. McCarthy Baldwin
  28. Marilyn B. Melton
  29. Leonard E. Minsky and Renee Minsky
  30. Norman Minsky
  31. Lawrence Mittman and Ellyn R. Mittman
  32. Mordecai & Elinor Gabriel Foundation
  33. Leslie A. Mortimer '77
  34. Margaret Taylor Nichols (d)
  35. Harriet Passerman and Steven Passerman
  36. David M. Plavin '77
  37. Stephen Plavin and Lisa Plavin
  38. Celine Ward Rolerson '74 and Mark H. Rolerson
  39. Mark D. Russett '87 and Kristen Purdy Russett '88, P'21
  40. Nancy C. Salmon and David Webster
  41. James H. Schneider and Ellen W. Schneider P'04
  42. Thomas F. Shields and Bethel Shields
  43. Richard A. Speer and Judith Frost
  44. Sheila Sylvester and Sawyer F. Sylvester Jr.
  45. Gina Tangney
  46. Stanley L. Tetenman and Catherine Tetenman
  47. Erik S. Thomson '99 and Sarah H. Weiss '01
  48. Edward Z. Walworth and Candace C. Walworth
  49. White Mountains Advisors LLC
  50. Anne D. Williams and James M. Williams
  51. Jean P. Wilson '81 and John S. Roberts P'05, P'13
  52. Glenda J. Winn '74
  53. YDE, Inc DBA First Light Home Care
  54. Richard C. Zawalich '75 and Deborah Radding Zawalich '74
Post-Munson Scholarship
  1. Peter B. Post '58 and Jane Anderson Post '58, P'82, P'87, GP'18
  2. United Way of the Lowcountry, Inc.
Priscilla W. and Randall E. Webber Class of 1936 Scholarship Fund
  1. Meredith Webber Stockwell '65, P'89
Ralph H. and Adah Tasker Tukey Scholarship
  1. Estate of John W. Tukey
  2. John W. Tukey (d)
The Ralph J. Chances Economics Prize
  1. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
  2. William T. Calder '68 and Jennifer N. Calder
  3. Harris Bank
Rayborn Lindley Zerby Lecture Fund
  1. Theo W. Balcomb
Richard F. Coughlin '53 and Norma Crooks Coughlin '52 Scholarship Fund
  1. Richard F. Coughlin '53 and Norma Crooks Coughlin '52
Richard J. Calcutt '65 Memorial Scholarship
  1. Judith A. Calcutt
The Richard L. and Marjorie Walther Keach '44/'46 Scholarship Fund
  1. Bruce L. Davidson and Joan T. Davidson
  2. Lawrence J. Fortier and Evelyn B. Fortier
  3. Ruth B. Leahey HC'52, P'86, P'88
  4. Carolyn W. Lester
  5. Hugh B. Penney '50 and Lois Keniston Penney '50, P'74, P'76, GP'03, GP'07, GP'09
  6. Betty M. Pomroy
  7. Robert C. Quinn and Priscilla Quinn
  8. Wesley E. Sargent and Elaine R. St. Onge
  9. Alison Keach Shenkus '70 and Robert Shenkus
  10. Nancy Vicars
  11. Robert W. Watson
The Richard W. Sampson Lecture Fund
  1. Scott H. Balcomb '75 and Abigail Sanborn '75, P'14
  2. Mary C. Giglio '82 and Peter T. Ciesielski
  3. Jane Peterson Lawson '66 and Ronald N. Lawson
  4. James C. Pomfret '64 and Penelope D. Pomfret
  5. Sysco Corporation
  6. Truist / Frontstream
The Robert E. and Gladys B. Dunn Scholarship Fund
  1. Gladys Bovino Dunn '51, HC'50
  2. Robert E. Dunn '50, L.H.D.'99 (d)
Robert P. and Kathleen Curry Akers Faculty Support Endowed Fund
  1. Frances Curry Kerr '50
Robert Paul Ahern Scholarship Fund
  1. Richard B. Crocker '66 and Judith Crocker
  2. Ronald T. Green '64 and Maria Green
  3. Carrie Higgins
  4. John E. Meyn '64, HC'63 and Karen P. Meyn
  5. Judy Tulin Parker '64 and Thomas J. Parker
  6. Meredith Ainscough Parker '64 and Craig A. Parker Jr.
The Robert Wilson Hatch Scholarship Fund
  1. Anonymous (1)
The Roger L. Daoust and Mabel I. Ledoux Daoust Scholarship Fund
  1. Philip R. Daoust '66
Royce D. Purinton Scholarship
  1. Elizabeth Purinton Izaki '98 and Yasunari Izaki
Ryan Family Fund for Financial Aid
  1. William J. Ryan and Marguerite Ryan GP'17, GP'21
  2. William J. Ryan Jr. and Stacey E. Ryan P'17, P'21
The Scott D. Freeman '85, P'16, P'18, P'21 and Kristine Falvey Freeman '86, P'16, P'18, P'21 Unrestricted Endowed Fund
  1. Scott D. Freeman '85 and Kristine Falvey Freeman '86, P'16, P'18, P'21
The Sherman Family Scholarship Fund
  1. Robert F. Sherman '64 and Carolyn Kinney Sherman '64
The Shirley Snow Nicolai Landscape Endowment
  1. Shirley Snow Nicolai '63 and Frank A. Nicolai
The Somes Family Scholarship Fund
  1. Jamie Slimmon Somes '80
The Stangle Family Fund
  1. Bruce E. Stangle '70 and Emily Siegel Stangle '72, P'96
The Stone Family Fund
  1. Carol Stone Beyna '65 and Ronald E. Beyna
The Sturgis Family Scholarship Fund
  1. Jeffrey D. Sturgis '69 and Susan F. Sturgis P'93
The Susan MacNeil Varney '83 Scholarship Fund
  1. Shannon Kenneally Coray '83 and John P. Coray
  2. Pamela Johnson Dearden '83 and Dawn Dearden
  3. Susan A. Erhard
  4. Pamela Fessenden Stearns '83 and Guy Beckley Stearns
The Susan Majeski McKnight '70 Fund for Environmental Studies
  1. Elizabeth McKnight Hickey '99 and Brian Hickey
The Sylvia Stuber, Walker R. Heap, M.D., and Lois Stuber Scholarship Fund
  1. Walker R. Heap '50 and Sylvia Stuber Heap '50
The Tetley-Morton Family Scholarship Fund
  1. Carl E. Cowan '61 and Mary Morton Cowan '61, P'91
Thelma and Ernest L. Small Family Fund
  1. Patricia Small Skilling '54 and James K. Skilling P'80, P'82
The Theodore I. Seamon '34 Cornerstone Scholarship Fund
  1. Ayco Charitable Foundation
  2. Kenneth B. Seamon and Jane A. Biddle
Thomas D. and Margaret A. Crumley Scholarship
  1. Margaret A. Crumley HC'52 (d)
  2. Estate of Margaret A. Crumley
Thomas D. Crumley & Margaret A. Crumley Memorial Scholarship Fund
  1. Margaret A. Crumley HC'52 (d)
  2. Estate of Margaret A. Crumley
The Thomas L. and Verna Geddes Morison '34 Scholarship Fund
  1. Judith M. Eastwood and David B. Eastwood
The Thomas S. and Virginia Day Hayden '42, '42 Fund
  1. Thomas S. Hayden '42 (d)
  2. Virginia Day Hayden '42, P'66, GP'04, GP'07 (d)
  3. U.S. Charitable Gift Trust
Trenor F. Goodell '39 and Dorothy Stead Goodell '41 Scholarship
  1. Estate of Trenor F. Goodell, Jr. '39
  2. Trenor F. Goodell Jr. '39 (d)
The Vernon A. and Helen Pratt Clarkson '46 Scholarship Fund
  1. Helen Pratt Clarkson '46, GP'07
Wallace P. Burke Scholarship Fund
  1. Carolyn H. Burke HC'49
The William B. Thomas Scholarship Fund
  1. Clifford W. Baker Jr. '64 and Patricia Dehle Baker '64, P'91
  2. Estate of Dale Thomas
  3. Dale Thomas (d)
William H. Sawyer, Jr. '13 and Beatrice Burr Sawyer '18 Scholarship Fund
  1. Richard F. Hoyt Jr. '64
  2. Susan Cooper Sawyer '72
The Williamson Fund of the Androscoggin Scholarship Endowment
  1. Elizabeth Fisher Goldsmith '88
  2. Kirk D. Read and Camille S. Parrish
The Willsey Family Scholarship Fund
  1. Lynn W. Willsey '54 and Beverly Hayne Willsey '55, P'79, P'81, P'89, GP'18, GP'20, GP'21