organization chart

September 2015

  • Katie Vale:
    Vice President for Information & Library Services and Librarian

    1. VACANT: Assistant to the Vice President
    1. Pat Webber: Director of Archives and Special Collections

      1. Elaine Ardia: Archives Assistant
      2. Michelle Belden: College Archivist
    2. Laura Juraska: Associate College Librarian for Research Services

      1. Christina Bell: Humanities Librarian
      2. Zachary Handlen: Library Assistant-
        Interlibrary Loan
      3. Perrin Lumbert: Library Assistant-Interlibrary Loan
      4. Christine Murray: Social Science Librarian
      5. Chris Schiff: Music and Arts Librarian
      6. Pete Schlax: Science and Data Librarian
    3. Sharon Saunders: Associate College Librarian for Systems and Bibliographic Services
      1. Penny Bubier: Library Assistant-Acquisitions
      2. Carole Parker: Library Assistant-Acquisitions
      3. Karen Peters: Catalog Librarian
      4. VACANT: Library Assistant
    4. Julie Retelle: Assistant College Librarian for Access Services
      1. Jane Boyle: Library Assistant-Public Service, INN-Reach Coordinator
      2. Jane Jawor: Library Assistant-Public Services (Half Time)
      3. Jeff Kazin: Library Assistant-Public Services
      4. Connie Mulane: Library Assistant-Public Services
      5. Brenda Reynolds: Audio Supervisor
      6. VACANT: Library Assistant-Public Services
    5. Becky Albitz: Associate College Librarian for Collection Management
      1. Susan MacArthur: Electronic Resources Librarian
    6. Andrew White: Director of User Services

      1. Michael Hanrahan: Assistant Director for Curricular and Research Computing
        1. Matt Duvall: Manager, Imaging Center & Institutional Research Associate
        2. Kai Evenson: Curricular Technology Consultant
        3. Shauna’h Fuegen: Curricular Technology Consultant
      2. Susan Murphy: Assistant Director for Technology Support Services
        1. Lee Desiderio: Instructional Support Manager
        2. Melinda Emerson: Purchasing, Sales and Accounting Specialist
        3. Jeremy Riordan: Technology Support Specialist
        4. Bruce Soper: Technology Support Specialist
        5. Greg Struve: Manager Help Desk Services
        6. Matt Thomas: Desktop Operations Analyst
        7. Wil Quenga: Desktop Operations Analyst
      3. Scott Tiner: Assistant Director for Digital Media, Classroom and Event Support
        1. Kristen Carey: Digital Media Specialist
        2. Colin Kelley: Manager of Digital Media Studios
        3. Ben Lizzotte: Senior Audio Visual Analyst
        4. Ben Pinkham: Audio Visual Technician
    7. Eileen Zimmerman: Director of Systems Development and Integration
      1. Jason Moreau: Assistant Director
        1. Kendall Blake: Systems Analyst
        2. Jake Paris: Web Developer/Designer
        3. Jason Sanford: Programmer/Analyst
      2. Barbara Buck: Senior Programmer/Analyst
      3. Nancy Crosby: Senior Programmer/Analyst Reporting Analyst
      4. Michael Day: Database Analyst
      5. Maureen Haining: Programmer/Analyst
      6. Mary Heald: Programmer/Analyst
      7. Daniel Lindahl: Senior Database & Oracle Application Server Administrator
      8. Regan Richards: Web Developer
      9. Don Schroeder: Senior Programmer/Analyst
      10. VACANT: Programmer/Analyst
    8. Jim Bauer: Director of Network and Infrastructure Services

      1. Rob Spellman: Associate Director for Network Services
        1. Bruce Hall: Network Administrator
        2. Karen McArthur: Systems Administrator
      2. Ryan Odom: Network Infrastructure Project Manager
      3. Kevin Poland: Network Infrastructure Project Manager
      4. Kenney Russell: Telecommunications Administrator